Reklama

KOSMONAUTYKA

Roskosmos: trzy bezzałogowe starty Sojuza przed kolejną misją załogową

Fot. Rosyjskie Ministerstwo Obrony
Fot. Rosyjskie Ministerstwo Obrony

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała w środę 17 października, że przeprowadzi do końca roku trzy bezzałogowe starty rakiet kosmicznych, zanim dojdzie do ponownego startu załogowego. 10 października podczas startu załogowego statku Sojuz MS-10 doszło do awarii.

Jak zapowiedział na środowej konferencji prasowej wiceszef Roskosmosu Siergiej Krikalow, start załogowy z użyciem rakiety nośnej Sojuz-FG przeprowadzony zostanie po tym, jak komisja państwowa badająca przyczyny awarii ustali jej przyczynę. Ponadto muszą zostać podjęte kroki w celu zapobieżenia kolejnej awarii - podkreślił Krikalow.

"Przed następnym startem załogowym, który planowany jest na początek grudnia, będziemy mieli co najmniej trzy starty" - dodał Krikalow. Wymienił start z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, start pojazdu bezzałogowego oraz start bezzałogowego statku kosmicznego Progress. Użyte zostaną rakiety typu Sojuz.

Statek kosmiczny MS-10 wystartował w miniony czwartek o godzinie 11.40 czasu moskiewskiego (godz. 10.40 czasu polskiego) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Do awarii doszło około dwóch minut po starcie. Jednocześnie bez zarzutu zadziałał system ratowniczy: dwaj kosmonauci - Amerykanin Nick Hague i Rosjanin Aleksiej Owczynin - zdołali wylądować awaryjnie. Była to pierwsza tego rodzaju awaria przy starcie od ponad 30 lat. Trwa ustalanie jej przyczyn.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!