Reklama

KOSMONAUTYKA

Roskosmos wyśle dwoje turystów na ISS

Statek Sojuz podczas dokowania do modułu Rasswiet. Fot. NASA
Statek Sojuz podczas dokowania do modułu Rasswiet. Fot. NASA

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos we współpracy z amerykańską firmą planuje zorganizować na początku przyszłej dekady pobyt dwojga turystów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W obie strony dwójkę pasażerów przewiezie kapsuła Sojuz. W istocie będzie to kontynuacja wcześniejszej amerykańsko-rosyjskiej współpracy w dziedzinie orbitalnej turystyki.

Kolejną już komercyjną eskapadę kosmicznych turystów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zorganizuje we współpracy z korporacją Roskosmos przedsiębiorstwo Space Adventures z USA. Informacja o planowanym przedsięwzięciu została podana do wiadomości publicznej 19 lutego 2019 r.

Obaj turyści mają polecieć na stację tym samym statkiem Sojuz, w drugiej połowie 2021 r. W ramach wykupionej usługi turyści odwiedzą rosyjskie moduły stacji. Ich wizyta na ISS będzie krótka (w przeszłości takie pobyty trwały po około 10 dni). Dotąd nie ujawniono tożsamości przyszłych podróżników.

Space Adventures oraz Roskosmos działały już wspólnie na rzecz wożenia komercyjnych klientów na ISS od 2001 roku, kiedy to na stację poleciał pierwszy kosmiczny turysta – Dennis Tito. Dotąd we wspólnym programie turystycznym obu podmiotów wzięło udział siedem osób. Jedna z nich odwiedziła Międzynarodową Stację Kosmiczną dwukrotnie, w 2007 i 2009 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!