Rusza seryjna produkcja rakiet Ariane 6

7 maja 2019, 14:41
Ariane6
Ilustracja: Arianespace

Rozpoczyna się produkcja seryjna przyszłej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6. Koncern ArianeGroup wytworzy kilkanaście pierwszych egzemplarzy nowego systemu nośnego. Wykonają one swoje misje w pierwszych latach nadchodzącej dekady.

Operator Arianespace złożył u ArianeGroup zamówienie na 14 rakiet Ariane 6. Na tej podstawie producent rozpoczyna konstruowanie pierwszej partii produkcyjnej wytwarzanych seryjnie pojazdów tego typu.

Budowa europejskich rakiet stanowi ważne zadanie dla podmiotów przemysłu kosmicznego na Starym Kontynencie. Ariane 6 będą powstawać przede wszystkim na terenie Francji i Niemiec, ale nie tylko tam. Ogółem w program budowy nowego sytemu nośnego zaangażowane są bowiem różne przedsiębiorstwa z aż 13 krajów Europy.

Owe 14 rakiet Ariane 6 z pierwszej partii produkcyjnej będzie wynosić ładunki w przestrzeń kosmiczną w latach 2021-2023.

Pierwsze seryjne egzemplarze Ariane 6 mają być gotowe na początku 2021. Budując te rakiety ArianeGroup będzie najbliższym czasie pracować także nad egzemplarzem Ariane 6 do testów naziemnych, oraz egzemplarzem próbnym który ma zrealizować pierwszy lot nowego systemu nośnego Europy w roku 2020. To pierwsze wystrzelenie stanie się udziałem rakiety Ariane 6 w wersji 62, czyli z dwoma bocznymi boosterami P120 na stały materiał pędny.

Nasi klienci z niecierpliwością czekają na [rakiety] Ariane 6 i zostaną one dostarczone na czas. Jestem szczególnie wdzięczny zespołom ArianeGroup i Arianespace oraz naszym partnerom przemysłowym w całej Europie, którzy – każdy w swoim obszarze odpowiedzialności – pracują wspólnie, aby umożliwić rozwój, produkcję i marketing systemu nośnego. Serdecznie dziękuję również Europejskiej Agencji Kosmicznej, jej państwom członkowskim i krajowym agencjom kosmicznym za ich nieustające wsparcie w tej wielkiej przygodzie, która dopiero się rozpoczyna.

André-Hubert Roussel, CEO ArianeGroup

„Wraz z rozpoczęciem [wytwarzania] pierwszych 14 rakiet Ariane 6 w produkcji seryjnej, Arianespace z dumą dalej oferuje swoim klientom najlepsze usługi wynoszenia. Dzięki wersjom [rakiety] 62 i 64 oraz silnikowi Vinci, który można odpalać wielokrotnie, Ariane 6 będzie w stanie wykonać coraz bardziej zróżnicowany wachlarz misji, aby zaspokoić potrzeby klientów instytucjonalnych i odpowiedzieć na nowe trendy na rynku komercyjnym”  – powiedziała Luce Fabreguettes, dyrektor wykonawczy ds. misji, operacji i pozyskiwania zamówień w Arianespace.

Źródło: ArianeGroup

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Davien
czwartek, 9 maja 2019, 16:20

Panei AB, wlaśnie ze nie obie wersje doskonale sie wpisują obok Falcona 9FT i sa znacznie słąbsze od FH. Ariane 6 62 to idealne zastepstwo dla Sojuzów, tańsza i o wiekszym udżwigu, natomiast 64 to rakieta nieco lepsza od Falcona 9FT o wiekszym udżwigu na GTO od Falcona Heavy w wersji odzyskiwalnej przy podobniej cenie.

AB
środa, 8 maja 2019, 23:54

@ Davien. Ale będzie musiała konkurować z Falconem Hevy....

Davien
środa, 8 maja 2019, 13:38

WALDI, ale na GTO w wersji 64 ma większy udżwig od Falcona 9 wieć spokojnie znajdzie sobie klientów. Gorzej dla niektórych że w wersji 62 ma lepsze charakterystyki od Sojuza i jest tańsza.

Davien
wtorek, 7 maja 2019, 20:00

No to własnie produkuja rakiete tańszą w eksploatacji i sporo lepszą od Sojuzów

Marcin
czwartek, 9 maja 2019, 18:12

Widzisz, znowu manipulujesz - skąd wiesz że będzie lepsza i tańsza? porównujesz na razie projekt rakiet który nawet nie odbył pierwszego lotu z rakietą w eksploatacji od pół wieku? Po za tym Ariane to produkt unijny a nie Made in USA to zdaje się niemożliwe aby ktokolwiek zrobił coś lepszego niż Amerykanie ?

WALDI
wtorek, 7 maja 2019, 19:11

40milionów euro droższe wynoszenie nić Falcon9 x 14 rakiet

Tweets Space24