Reklama

KOSMONAUTYKA

Sojuz MS-12 z astronautami poleciał do ISS

Fot. NASA/Bill Ingalls
Fot. NASA/Bill Ingalls

Wiozący trzech nowych członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) rosyjski statek Sojuz MS-12 wystartował w czwartek 14 marca o godz. 20.14 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie i pomyślnie wszedł na orbitę wokółziemską.

Przedstawiciel rosyjskiej państwowej agencji kosmicznej Roskosmos powiedział agencji TASS, że statek w normalnym trybie oddzielił się od trzeciego stopnia rakiety nośnej Sojuz-FG i rozpoczął samodzielny lot ku ISS.

Na pokładzie Sojuza MS-12 znaleźli się 47-letni Rosjanin Aleksiej Owczynin oraz dwoje astronautów amerykańskich - 43-letni Nick Hague i 40-letnia Christina Koch.

Obecną załogę stacji, przebywającą tam od 3 grudnia, tworzą Rosjanin Oleg Kononienko, Kanadyjczyk David Saint-Jacques i Amerykanka Anne McClain. Wszyscy troje mają powrócić na Ziemię 25 czerwca statkiem Sojuz MS-11, a 6 lipca statkiem Sojuz MS-13 wyruszą na ISS Rosjanin Aleksander Skworcow, Amerykanin Andrew Morgan i Włoch Luca Parmitano.

Pobyt Owczynina, Hague'a i Koch w kosmosie potrwa 204 dni, do ich powrotu na Ziemię 3 października statkiem Sojuz MS-12.

Owczynin i Hague mieli się znaleźć na ISS jeszcze w ubiegłym roku, ale 11 października w rezultacie usterki rakiety nośnej Sojuz-FG ich statek Sojuz MS-10 nie zdołał wejść na orbitę wokółziemską. Po awaryjnym oddzieleniu się od rakiety osiągnął po torze balistycznym pułap 90 kilometrów, a potem pomyślnie wylądował w odległości 400 kilometrów od miejsca startu. Obaj członkowie załogi nie doznali żadnych obrażeń.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!