Reklama

Sondy

Dwie misje na Księżyc i jeden Falcon 9

Księżyc, lądowanie na Księżycu, Blue Ghost, NASA, USA
Wizualizacja księżycowego lądownika Blue Ghost od firmy Firefly Aerospace.
Autor. Firefly Aerospace

Japońska firma ispace poinformowała o szczegółach nadchodzącej misji bezzałogowego lądowania na Księżycu przy pomocy sondy Resilience, która zostanie wyniesiona przy pomocy rakiety Falcon 9 od SpaceX. Lądownik nie będzie jedynym ładunkiem, który znajdzie się w owiewce.

Nadchodząca Mission-2 księżycowego lądownika Resilience z serii Hakuto-R została szczegółowo opisana w filmie na kanale ispace na platformie YouTube. W prezentacji brakowało jednak kluczowej informacji o dokładnej dacie startu. Japońska firma szacuje, że Resilience wyruszy w podróż na Księżyc w połowie stycznia 2025 r.

Reklama

Misja lądownika Resilience (Hakuto-R)

W przygotowaniach japońska firma wykorzystała doświadczenie nabyte w ramach kwietniowej Mission-1. Przypomnijmy, że podczas pierwszej próby Hakuto-R rozbił się o powierzchnię Srebrnego Globu. Dzisiaj wiemy już, że przyczyną był błąd w oprogramowaniu, na podstawie którego komputer zignorował informację o wysokości 5 km od powierzchni Księżyca. Lądownik z prędkością około 100 m/s uderzył o powierzchnię.

ispace, Księżyc, lądowanie na Księżycu, Japonia
Kamienie milowe nadchodzącej Mission-2.
Autor. ispace

Pierwsze kroki obejmują etapy przygotowania zarówno na Ziemi, jak i w przestrzeni kosmicznej. Ispace wymienia zadania, tj. nawiązanie stabilnego połączenia z Centrum Kontroli Misji oraz wykonanie manewru orbitalnego i skierowanie swojego kursu w stronę Księżyca. Najważniejsze pozostaje jednak lądowanie i nawiązanie stabilnego połączenia z urządzeniem.

Misja wystartuje na szczycie rakiety Falcon 9 od SpaceX, w owiewce której znajdzie się jeszcze jeden lądownik - Blue Ghost od amerykańskiej firmy Firefly Aerospace.

Reklama

W celu zaoszczędzenia paliwa Hakuto-R obejmie jednak inną trajektorię, która wydłuży jego podróż do kilku miesięcy, aż dotrze na orbitę Księżyca. Ispace zakłada, że najdłuższa odległość między lądownikiem a Ziemią wyniesie około 1 mln km. Po udanym przyziemieniu w pobliżu Mare Frigoris (pol. Morze Zimna) Resilience wypuści mały łazik Tenacious, który pobierze próbkę regolitu.

Misja lądownika Blue Ghost

Obie misje zostaną wystrzelone podczas 6-dniowego okienka startowego w połowie stycznia 2025 r. Blue Ghost to kolejny system transportowy dla eksperymentów i technologii, które mają trafić na powierzchnię Srebrnego Globu w ramach programu NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Wizualizacja lądownika jest widoczna na okładce artykułu.

Blue Ghost to lądownik o wysokości 2 m i średnicy 3,5 m, który będzie w stanie dostarczyć na powierzchnię Księżyca do 150 kg. Firefly Aerospace oferuje łącznie ponad 10 m2 przestrzeni na różnego rodzaju ładunki, w tym łaziki. Podróż zajmie około 45 dni.

Reklama

W ostatnich dniach Firefly Aerospace otrzymało kontrakt od NASA o wartości 179 mln USD w ramach programu CLPS. Zlecenie zakłada lądowanie i dostarczenie 6 instrumentów naukowych na niezbadany dotąd obszar Gruithuisen Domes. Lot odbędzie się w 2028 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama