Reklama

Sondy

Europejsko-japoński satelita przesłał pierwsze zdjęcie

Satelita EarthCARE
Satelita EarthCARE
Autor. ESA

Wyniesiony niedawno na orbitę europejski satelita EarthCARE przesłał pierwsze zdjęcie, które pierwszy raz w historii pokazuje wewnętrzną strukturę chmur i zachodzące w ich głębi procesy. To kluczowe informacje dla zrozumienia atmosfery i klimatu.

Pod koniec maja br. Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła na orbitę nowego satelitę badawczego EarthCARE. Instrument przeznaczony jest do badania wpływu chmur oraz aerozoli na temperaturę atmosfery, co pomoże w lepszym zrozumieniu klimatu. Teraz - jak informuje Europejska Agencja Kosmiczna - satelita przesłał pierwsze zdjęcie wykonane przez pokładowy radar.

Reklama

Ten, dostarczony przez Japońską Agencję Kosmiczną (JAXA) instrument, po raz pierwszy zajrzał z kosmosu do środka chmur, odkrywając ich strukturę i wewnętrzną dynamikę.Jesteśmy zachwyceni, mogąc przedstawić ten obraz. Ujawnia on szczegóły wewnętrznej struktury i dynamiki chmur znajdujących się nad oceanem, na wschód od Japonii, z dnia 13 czerwca” – powiedział Takuji Kubota, ekspert z JAXA.

To pierwszy obraz tego rodzaju – nigdy wcześniej nie uzyskaliśmy takich informacji mierzonych z kosmosu. Otrzymaliśmy wszystko, na co liczyliśmy, a nawet więcej. Wierzę, że radar profilowania chmur przyniesie różnorodne odkrycia naukowe” - dodał Kubota.

YouTube cover video

Na zdjęciu można zobaczyć m.in. dane o gęstości tworzących chmury kropel wody, śniegu i lodu oraz prędkości ich opadania. Dostrzec można m.in. znajdującą się na wysokości 5 km wyraźną granicę, poniżej której śnieg i lód topnieją i zamieniają się w deszcz. To potężna różnica względem typowych zdjęć satelitarnych chmur. Do tej pory tego typu dane można było uzyskać jedynie z pomocą radarów naziemnych, albo umieszczonych na pokładach specjalnych samolotów.

Reklama

EarthCARE umożliwi natomiast dokładną, prowadzoną rutynowo analizę pokrywy chmur na całej Ziemi. „To fantastyczne pierwsze wyniki uzyskane dzięki naszym partnerom z JAXA. To również prawdziwy zwiastun tego, czego możemy się spodziewać w przyszłości, gdy satelita i wszystkie jego instrumenty zostaną w pełni skalibrowane i oddane do użytku” – podkreśliła Simonetta Cheli, Dyrektor Programów Obserwacji Ziemi w ESA.

W nadchodzących miesiącach mają bowiem zostać uruchomione kolejne przyrządy satelity – wielozakresowy radiometr, lidar atmosferyczny i multispektralna kamera.

Reklama

Kluczowa dla misji jest współpraca wszystkich czterech instrumentów, co umożliwi całościowe zrozumienie złożonych interakcji między chmurami, aerozolami, docierającym do Ziemi promieniowaniem słonecznym i wychodzącym promieniowaniem cieplnym. To natomiast pomoże w lepszym przewidywaniu przyszłych trendów klimatycznych” - wyjaśniła Simonetta Cheli.

Źródło:PAP / Space24
Reklama
Reklama

Komentarze