Reklama

Sondy

Indie przygotowują się do kolejnego lotu na Księżyc

Indie, rakieta, kosmos, satelity, SpaDeX
Indyjska rakieta PSLV startująca w ramach misji SpaDeX.
Autor. ISRO

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych wystrzeliła parę satelitów, których zadaniem będzie demonstracja technologii dokowania na orbicie okołoziemskiej. Wyniki eksperymentu będą kluczowe przed planowanymi misjami na Księżyc oraz budową krajowej stacji kosmicznej.

W poniedziałek, 30 grudnia 2024 r. około godziny 17:30 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan wystartowała indyjska rakieta PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle), która wyniosła na niską orbitę okołoziemską parę eksperymentalnych urządzeń - Target i Chaser - w ramach misji SpaDeX (Space Docking Experiment).

Cele misji SpaDeX

SpaDeX to misja zaprojektowana i realizowana przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO), a jej celem jest zademonstrowanie technologii zbliżenia się satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (tzw. manewr Rendezvous and Proximity Operations). Po zadokowaniu inżynierowie planują realizację drugorzędnych celów, do których zaliczyć można m. in. zademonstrowanie transferu energii elektrycznej między zadokowanymi jednostkami lub sterowanie nimi.

Reklama

Chociaż tego typu manewr nie wydaje się czymś przełomowym stanowi on podstawę do przyszłych projektów. Jednym z nich ma być kolejna, bezzałogowa misja na Księżyc z serii Chandrayaan. Przypomnijmy, że w ramach trzeciego lotu ISRO z powodzeniem zrealizowało lądowanie na naturalnym satelicie Ziemi przy pomocy lądownika Vikram. Indie dołączyły tym samym do elitarnego grona państw (Stany Zjednoczone, Chiny i Rosja), które mogą pochwalić się tym osiągnięciem.

W ramach misji Chandrayaan-4 (2027 r.) Indie planują pójść o krok dalej - sprowadzić próbki badawcze z Księżyca na Ziemię. Po zebraniu materiału do segmentu wznoszącego, zadokuje on na orbicie Srebrnego Globu z kapsułą powrotną. Do tego niezbędna będzie sprawdzona technologia, którą ISRO przetestuje w ramach misji SpaDeX. Tego typu systemy będą również użyteczne przy budowie planowanej stacji kosmicznej Bharatiya Chandrama Antariksh  Station (BCAS)

Eksperymenty krajowego sektora kosmicznego

Misja SpaDeX składa się z dwóch małych satelitów (około 220 kg każdy). Z dostępnych informacji wynika, że demonstracja dokowania nastąpi na początku stycznia 2025 r. Z czasem satelity zmniejsza swoją prędkość oraz dystans między sobą z około 20 km do 5 km, 1,5 km, 500 m, 225 m, 15 m i 3 m. Po zadokowaniu, demonstracji działania systemów i rozłączeniu, Chaser i Target rozpoczną trwającą blisko 2 lata misję naukową z instrumentami na pokładzie.

Reklama

Z komunikatu ISRO wynika, że w ramach misji zostały wystrzelone również 24 inne eksperymenty badawcze, które zostały przymocowane do innego moduły, niezależnie od misji SpaDeX. 14 z nich zostało opracowanych przez naukowców ISRO, a 10 przez podmioty pozarządowe i uniwersytety. Do technologii biorącej udział w misji można zaliczyć robotyczne ramię, ładunek do badania jonosfery lub komputer pokładowy. Więcej informacji o instrumentach można znaleźć TUTAJ.

Reklama

Komentarze

    Reklama