Reklama

Statki Kosmiczne

Indie planują zbudować stację kosmiczną na orbicie Księżyca

Autor. ESA

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) zapowiedziała zbudowanie stacji kosmicznej na orbicie Księżyca. Budowa powinna zakończyć się około 2040 r.

Informacja o planowanej stacji kosmicznej na orbicie Księżyca została podana podczas prezentacji ISRO w ramach listopadowego sympozjum. Wcześniejsze działania skupią się na budowie infrastruktury, tj. satelity nawigacyjne i telekomunikacyjne oraz automatycznym zbieraniu i wykorzystaniu surowców in-situ.

Reklama

Indyjska stacja na orbicie Księżyca

Informacje na temat projektu pozostają jednak szczątkowe. Placówka Bharatiya Chandrama Antariksh  Station (BCAS) ma zbliżoną nazwę do zatwierdzonej już przez rząd stacji na niskiej orbicie okołoziemskiej Bharatiya Antariksh Station (BAS-1). Jeśli Indie nie napotkają problemów towarzyszących zwykle tak ambitnym projektom, BCAS powinna zostać zbudowana około 2040 r.

W kolejnych latach rozpoczną się misje testujące systemy dokowania, przy jednoczesnych dostawach cargo. Według harmonogramu ISRO, stacja BCAS powstanie w zbliżonym momencie do pierwszego lądowania na Księżycu przez indyjskich astronautów. Infrastruktura na orbicie i udana misja załogowa otworzą drogę do budowy stałej bazy na Srebrnym Globie.

Reklama

Indie podążają śladem sojuszników

Warto zauważyć, że BCAS jest drugim projektem stacji na orbicie Księżyca. NASA we współpracy z państwami europejskimi, Japonią oraz Kanadą pracuje nad placówką Gateway, która będzie punktem wypadowym dla astronautów wykonujących załogowe misje na powierzchnię naturalnego satelity Ziemi.

Autor. NASA

Po raz pierwszy placówka zostanie wykorzystana podczas misji Artemis IV, którą zaplanowano na 2028 r. Termin ten zapewne ulegnie zmianie ze względu na opóźnienia w całym programie Artemis. 40-tonowa stacja Gateway będzie obejmować głównie: moduły mieszkalne dla załogi, systemy zasilania, napędowe, moduły logistyczne, systemy łączności, ramię robotyczne i porty dokujące. Nie jest przeznaczona do stałego zamieszkania, ale będzie mogła pomieścić 4-osobowe załogi przez okres od jednego do trzech miesięcy.

Prace nad odpowiednimi modułami stacji Gateway, w tym pierwszym segmentem mieszkalnym HALO (Habitation and Logistics Outpost), już trwają. Indyjski BCAS musi natomiast przejść przeglądy projektu, a przede wszystkim zostać zatwierdzonym przez Radę Ministrów.

Reklama

Indie wylądują na Księżycu po raz drugi?

Budowa BCAS może zostać rozpoczęta w kolejnej dekadzie, natomiast wcześniej Indie planują serie misji bezzałogowych lądowań na naturalnym satelicie Ziemi. Udało się to w 2023 r. w ramach misji Chandrayaan-3. W 2028 r. natomiast wystartuje Chandrayaan-4, której celem będzie zebranie materiału badawczego i sprowadzenie go na Ziemię.

Reklama

Komentarze

    Reklama