Reklama

Sondy

MDA przygotuje projekt robota księżycowego na zlecenie Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej

Ilustracja: NASA
Ilustracja: NASA

Kanadyjskie przedsiębiorstwo MDA, będące częścią Maxar Technologies, przygotuje projekt koncepcyjny łazika księżycowego dla Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA). Urządzenie ma rozpocząć swoją misję za kilka lat, w ramach pierwszych działań w projekcie załogowej stacji kosmicznej Lunar Orbital Platform-Gateway  (LOP-G) (wcześniejsza nazwa: Deep Space Gateway, DSG). Firma znana jest między innymi z produkcji ramion robotycznych (Canadarm), które wykorzystywane były w wahadłowcach kosmicznych, a jedno z nich pracuje aktualnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Projektowany robot będzie przygotowany do przejechania łącznie nawet 600 km w surowym księżycowym środowisku. Jego pracą sterować będą kontrolerzy na Ziemi lub astronauci przebywający na orbicie w LOP-G. Ma także istnieć opcja autonomicznej pracy urządzenia, która będzie się opierała na wykorzystaniu zaawansowanej sztucznej inteligencji (AI).

Misja łazika zakłada między innymi ekspedycję badawczą niedaleko południowego bieguna Srebrnego Globu, w trakcie której będzie on pobierał próbki, wykorzystując wbudowane ramię robotyczne, a także 120 kg innego sprzętu naukowego. Po powrocie do lądownika materiały te zostaną umieszczone w niewielkiej rakiecie, która przetransportuje je do LOP-G, skąd następnie będą mogły być odesłane na Ziemię. Tu, w laboratoriach zostaną poddane szczegółowym analizom, których celem będzie dokładniejsze zbadanie Księżyca, co ułatwić ma przygotowanie się do stałej obecności człowieka w kosmosie, poza niską orbitą okołoziemską (LEO). 

Głównym wyzwaniem dla projektowanego robota będzie działanie podczas gorącego księżycowego dnia i zimnej księżycowej nocy, a warto przypomnieć, że doba trwa tam około 28 dni. Innym problemem jest również znajdujący się tam pył, który różni się od tego znanego nam z Ziemi. Może on mieć negatywny wpływ na ruchome elementy konstrukcji, a także urządzenia optyczne.

Wytypowana przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną firma MDA działa od 1969 roku, zatrudnia 1900 osób, w tym prawie 1000 inżynierów i naukowców, oraz ma spore doświadczenie w zakresie technologii kosmicznych. To uznany na świecie lider w dziedzinie robotyki kosmicznej, czujników kosmicznych, ładunków użytecznych satelitów, anten, a także systemów obronnych i morskich. Jednym z ich najbardziej znanych produktów jest Canadarm – system zdalnie sterowanego manipulatora. Z jego pomocą na orbitę trafiły m.in. Kosmiczny Teleskop Hubble’a, Ulysses, Solar Max, Chandra, TDRS, Lacrosse oraz moduły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Po instalacji ramienia Canadarm2 na ISS przy wielu misjach wahadłowców do rozbudowy stacji wykorzystywana była współpraca dwóch ramion.

MDA jest częścią koncernu Maxar Technologies, zatrudniającego ponad 6000 pracowników w 30 lokalizacjach na całym świecie, który jest również właścicielem marek SSL, DigitalGlobe and Radiant Solutions. 

Projekt koncepcyjny łazika stanowi część większego studium, dotyczącego misji Lunar Orbital Platform-Gateway, w którym udział biorą: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) i Kanadyjska Agencja Kosmiczna. Celem jest przygotowanie technologii umożliwiającej lądowanie astronautów na powierzchni Księżyca już pod koniec lat 2020.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!