Reklama

Sondy

Motoryzacja prosto z Księżyca. NASA wybrała firmy

Wizualizacja pojazdu księżycowego Lunar Dawn.
Wizualizacja pojazdu księżycowego Lunar Dawn.
Autor. Lockheed Martin

NASA wybrała trzy firmy, które opracują koncepcję pojazdów do transportu astronautów po powierzchni Księżyca. Czas na wykonanie zadania to 12 miesięcy, po których zostanie wytypowany jeden zwycięzca do budowy i demonstracji swojej technologii. Pojazd trafi na Srebrny Glob w ramach misji Artemis V.

Pomimo opóźnień w amerykańskim programie Artemis, NASA realizuje kolejne zadania do przywrócenia obecności człowieka na Srebrnym Globie i utworzenia tam stałej placówki badawczej. W środę, 3 kwietnia br. agencja kosmiczna wybrała trzy firmy, których zadaniem będzie opracowanie koncepcji pojazdu do transportu astronautów na powierzchni Księżyca. Wśród wytypowanych firm znalazły się Intuitive Machines, Lunar Outpost i Venturi Astrolab.

NASA nie podała o dokładnych wymogów technicznych pojazdów księżycowych (Lunar Terrain Vehicle; LTV). Z komunikatu agencji kosmicznej i przekazów mediów wynika, że LTV będą posiadać zdolność działania nie tylko z załogą, ale również bez niej, co pozwoli na automatyczne wykonywanie szeregu badań naukowych na Srebrnym Globie.

Reklama

Firmy mają 12 miesięcy na opracowanie koncepcji pojazdu księżycowego. Po tym czasie NASA wybierze jeden zespół, który zbuduje i zademonstruje jego działanie. Zgodnie z dostępnymi informacjami, LTV ma po raz pierwszy pojawić się na południowym biegunie naturalnego satelity Ziemi podczas misji Artemis V, która datowana jest obecnie na marzec 2030 r.

Łączna wartość 15-letniego programu to 4,6 mld USD. Warto podkreślić, że nieokreślona ilość pojazdów będzie działać na Księżycu w ramach wykupienia usługi przez NASA od danego podmiotu. LTV powinien posiadać zdolność funkcjonowania przez 10 lat. Już teraz w komunikacie NASA znalazła się informacja o planowanych zadaniach na opracowanie następcy, który zadebiutuje po 2039 r.

Reklama

Intuitive Machines

Obecnie Intuitive Machines jest znana najbardziej z lądownika Nova-C, który z sukcesem osiadł na Srebrnym Globie w lutym br. W projekcie LTV firma nie działa jednak w pojedynkę, a raczej na czele doświadczonego zespołu, w skład którego wchodzą AVL i Michelin z branży motoryzacyjnej oraz Boeing i Northrop Grumman. Pojazd Moon RACER (Reusable Autonomous Crewed Exploration Rover) zostanie w przyszłości dostarczony przez lądownik Nova-D.

Wizualizacja pojazdu Moon RACER.
Wizualizacja pojazdu Moon RACER.
Autor. Intuitive Machines

Lunar Outpost

Amerykański start-up również nie działa w pojedynkę, a na czele zespołu, w skład którego wchodzą Lockheed Martin, MDA Space, General Motors i Goodyear. Fani motoryzacji z pewnością domyślają się, że ostatnie dwa podmioty zapewnią elementy ściśle związane z działaniem pojazdu (akumulatory, opony itp.). Wizualizacja Lunar Dawn została pokazana na okładce artykułu. W komunikacie firmy nie poinformowano, który lądownik zabrałby pojazd na powierzchnię Księżyca.

Reklama

Venturi Astrolab

Ostatnia firma współpracuje natomiast z najmniejszą liczbą partnerów: Axiom Space i Odyssey Space Research. Pojazd o nazwie FLEX (Flexible Logistics and Exploration) jest wyposażony w akumulatory i koła opracowane przez zespoły Gildo Pastora (właściciela firmy Venturi) w Monako i Szwajcarii. Pierwszy prototyp LTV został zaprezentowany już w marcu 2022 r. a od tego momentu trwają prace nad dopracowaniem technologii.

Wizualizacja pojazdu księżycowego FLEX.
Wizualizacja pojazdu księżycowego FLEX.
Autor. Venturi Astrolab

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!