Reklama

Sondy

Sukces! Stany Zjednoczone wróciły na Księżyc

Wizualizacja lądownika Nova-C na Księżycu
Wizualizacja lądownika Nova-C na Księżycu
Autor. Intuitive Machines via Flickr

Prywatny lądownik Nova-C, opracowany przez firmę Intuitive Machines, z sukcesem osiadł na Księżycu. Wydarzenie stanowi przełom dla amerykańskiego sektora kosmicznego, gdyż Nova-C jest jedynym w historii, prywatnym statkiem kosmicznym, który wylądował na naturalnym satelicie Ziemi. Z drugiej strony było to pierwsze amerykańskie przyziemienie od misji Apollo 17 z 1972 r.

Historia dzieje się na naszych oczach! Po około 50 latach przerwy byliśmy świadkami lądowania amerykańskiej sondy na powierzchni Księżyca. Misja IM-1 została zrealizowana dzięki lądownikowi Nova-C (zwanym również Odyseuszem), opracowanym przez firmę Intuitive Machines, który osiadł w okolicach krateru Malapert A, znajdującego się blisko południowego bieguna Srebrnego Globu. Warto dodać, że jest to jedyny przypadek w historii, w którym tego typu misja została zrealizowana przez prywatną sondę.

Warto jednak zauważyć, że udane lądowanie nie było pewne od początku. W pierwszej kolejności, kontrolerzy lotu próbowali odzyskać łączność z amerykańską sondą, co udało się dokonać po około 15 minutach. Ponadto odnotowano problemy z instrumentami nawigacyjnymi, więc wykorzystano ładunek NASA NDL (Navigation Doppler Lidar), który był transportowany przez lądownik. Tim Crain, dyrektor misji IM-1 skomentował, że bez wątpienia mogą potwierdzić, że Nova-C znajduje się na powierzchni Księżyca. Odyseusz znalazł swój nowy dom” - dodał.

Podobne oświadczenie ogłosiła sama firma Intuitive Machines na platformie X. „Po rozwiązaniu problemów z komunikacją kontrolerzy lotu potwierdzili, że Odyseusz stoi w pozycji pionowej i zaczyna wysyłać dane. W tej chwili pracujemy nad przesłaniem pierwszych zdjęć z powierzchni Księżyca.” - czytamy we wpisie.

Czytaj też

Lądownik Nova-C został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w czwartek, 15 lutego br. przy pomocy systemu nośnego Falcon 9. Zadaniem sondy jest transport ładunku dla klientów komercyjnych i NASA w ramach programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Z dostępnych informacji wynika, że pobyt na Księżycu potrwa około tygodnia.

Sonda posiada 4,3 m wysokości, 1,6 m średnicy kadłuba ze zdolnością transportu do 130 kg na powierzchnię Księżyca. Nova-C jest zasilany przez silnik skonstruowany przy pomocy techniki druku 3D, napędzanym mieszanką ciekłego metanu oraz ciekłego tlenu. Lądownik jest podpierany przez 6 nóżek przy masie startowej około 1,9 t.

Reklama

Wśród technologii transportowanych przez lądownik warto wymienić, m. in. ROLSES (Radio Obeservations of the Lunarsurface Photoelectron Sheath), które zostało opracowane przez Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda. Urządzenie posiada masę 13,1 kg i ma na celu m. in. przeprowadzenie pomiarów radiowych środowiska księżycowego.

Nova-C jest pierwszym prywatnym lądownikiem, który osiadł na naturalnym satelicie Ziemi. Warto jednak zauważyć, że w przeszłości podejmowano już tego typu inicjatywy. Przykładowo w 2023 r. japońska firma ispace wysłała lądownik Hakuto-R, który jednak rozbił się o powierzchnię Srebrnego Globu. W końcówce ubiegłego roku z kolei, podobną próbę podjęła amerykańska firma Astrobotic, jednak jej sonda Peregrine doznała wycieku paliwa, a następnie spłonęła w atmosferze Ziemi. W 2019 r. o powierzchnię Księżyca rozbił się izraelski lądownik Beresheet, należący do organizacji non-profit SpaceIL.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze (1)

  1. *RIDDICK*

    Ciekawi mnie to kiedy my Polacy będziemy mieli coś naszego na księżycu,

Reklama