Reklama

Sondy

Orbiter misji Tianwen-1 przesłał wyjątkowe zdjęcia Marsa

Autor. CNSA

Chińska sonda kosmiczna Tianwen-1 przesłała na początku tego roku unikatowe ujęcia swojego własnego przelotu nad Marsem, wykonane z użyciem lekkiego aparatu, który umieszczono na zewnątrz orbitera. Tak powstało szczególnej urody „selfie” sondy Tianwen-1 na tle Czerwonej Planety.

Przesłane na początku 2022 roku nowe dane obrazowe z sondy Tianwen-1 stanowiły niemałą niespodziankę dla miłośników eksploracji Marsa - w opublikowanym przez chińską agencję kosmiczną CNSA (China National Space Administration) pakiecie znalazły się aż cztery nowe zdjęcia Marsa. Najbardziej szczególne spośród nich to pierwsze pełne ujęcie ukazujące orbiter misji na tle Czerwonej Planety. Wykonano je w momencie przelotu systemu nad jej północnym biegunem, obrazując tamtejszą pokrywę lodową oraz część marsjańskiej równiny. Po zrobieniu opisywanych zdjęć, uwolniony za sondą niewielki aparat wysłał obrazy drogą radiową do macierzystego statku.

Autor. CNSA

Zdjęcia orbitera z widocznymi panelami słonecznymi i antenami zostało wykonane w odległości około 350 mln km od Ziemi. "Orbiter jest obecnie na orbicie Marsa w bardzo dobrym stanie. Możemy zobaczyć nasz statek latający wokół Marsa w stanie roboczym, i możemy wyraźnie zaobserwować skrzydła panelu słonecznego, antenę kierunkową i niektóre z urządzeń antenowych na orbicie" - oznajmił mediom państwowym Sun Zezhou, główny projektant systemu Tianwen-1.

Autorzy misji przypomnieli także, że chiński orbiter wykonał podobny manewr w drodze na Marsa, rozmieszczając za sobą lekki aparat fotograficzny, aby zrobić zdjęcia sondy w głębokiej przestrzeni kosmicznej - gdy przenoszony wraz z nią łazik Zhurong był nadal przymocowany do statku.

Autor. CNSA

Sonda misji Tianwen-1 wystartowała z kosmodromu Wenchang na wyspie-prowincji Hajnan 23 lipca 2020 r., z wykorzystaniem rakiety Chang Zheng-5 (pol. Długi Marsz-5). Przez 202 dni lotu sonda przebyła 475 mln km. Manewr umieszczenia pojazdu kosmicznego na trajektorii wokół Marsa rozpoczął się 10 lutego o godz. 19:52 czasu pekińskiego (godz. 12:52 w Polsce).

Urządzenie krąży wokół Czerwonej Planety od lutego 2021 roku - na wstępie uwolniło platformę z łazikiem Zhurong, którego zestaw dokonał udanego lądowania w terminie 22 maja zeszłego roku, czyniąc Chiny drugim państwem, po Stanach Zjednoczonych, które z całkowitym powodzeniem przeprowadziło lądowanie na Marsie. Zetknięcie z powierzchnią Czerwonej Planety nastąpiło na rozległej równinie Utopia Planitia.

Czytaj też

Jak podali kontrolerzy z CNSA, misja Tianwen-1 uzyskała i przesłała dotąd prawie 540 gigabajtów cennych danych. Jak dodano, urządzenia misji dalej mają wystarczającą ilość energii, aby kontynuować swoje działanie.

Misja Tianwen-1 uznawana jest za kolejny przykład udanej realizacji ambicji kosmicznych Pekinu. Rozmieszczony w jej trakcie łazik Zhurong kontynuuje swoje działanie na powierzchni Marsa od blisko 240 dni marsjańskich (444 dni ziemskie). Dotąd przejechał w sumie ponad 1 400 metrów.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama