Polak drugi na świecie w konkursie na najlepszy projekt bazy marsjańskiej

23 sierpnia 2019, 20:31
MARS_81745910_small_watermark
Fragment najwyżej ocenionego polskiego projektu w konkursie "First Colony on Mars". Ilustracja: Michał Ptak/KLAF 2019 [klaf.my]


Wizja pierwszej kolonii na Marsie rodem z Polski zdobyła jedną z trzech nagród przewidzianych w międzynarodowym konkursie nowatorskich projektów architektonicznych, rozgrywanym w ramach festiwalu KLAF 2019 w Malezji. Jej autor, Michał Ptak z Politechniki Krakowskiej, uplasował się w tej rywalizacji na drugim miejscu, pokonując ponad 120 pozostałych uczestników. Wśród nich było wielu innych polskich kandydatów, których wyróżniono kwalifikacją do finałowej fazy oceny.

Ogólnoświatowy konkurs projektów architektonicznych "First Colony on Mars", w którym Michał Ptak zajął drugie miejsce, rozgrywano przy okazji festiwalu architektonicznego KLAF 2019 w malezyjskiej stolicy, Kuala Lumpur. Polak zyskał uznanie jurorów dzięki koncepcji o nazwie "The One to three Shelter", opartej na pomyśle wielomodułowej, klastrowej konstrukcji złożonej z trójczęściowych, multifunkcjonalnych lekkich habitatów. Doceniono w tym przypadku stopień zaawansowania, merytorycznej spójności i dbałości o szczegóły techniczne, popartych profesjonalnie wykonanymi przekrojami i schematami opisującymi poszczególne moduły bazy.

Najlepiej oceniony polski projekt zdobył nagrodę pieniężną w kwocie 5.000 USD. Wyżej na liście zwycięzców znalazł się tylko jeden projekt inżynieryjny, autorstwa malezyjskich architektów z agencji Khznh Studio - zdobył on nagrodę w kwocie 10.000 USD. Laureatom trzeciego miejsca - libańskiemu duetowi "Samer El Sayary" - przypadła w udziale nagroda o wartości 2.000 USD.

Oprócz tego, na "krótkiej liście" pozytywnie ocenionych (lecz nienagrodzonych projektów) znalazła się dość szeroka grupa uczestników z Polski. W sumie do finałowego etapu oceny dostało się 7 innych polskich koncepcji architektonicznych (z ogółu 50 ujętych jako "short-listed"). Był wśród nich m.in. studencki projekt bazy marsjańskiej o nazwie Dome, stworzony przez wrocławską grupę Innspace z Wrocławia.

W całym konkursie udział wzięło ponad 120 różnych koncepcji, w wielu przypadkach - w pełni profesjonalnych projektów architektonicznych. Z kompletnymi wynikami konkursu i wzorami zgłoszonych projektów można zapoznać się na stronie internetowej wydarzenia.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Kamil
wtorek, 27 sierpnia 2019, 17:32

Bardzo cieszy to wyróżnienie dla naszego rodaka. Oby takich więcej. Miejmy na uwadze jednak że jest to bardziej dzieło artystyczne aniżeli architektura wynikająca ze specyfikacji materiałów oraz funkcjonalności obiektów możliwych do postawienia na Marsie.

Michał
środa, 28 sierpnia 2019, 18:37

Szanowny Panie Kamilu, niestety nie mogę do końca się z Panem zgodzić. Koncepcja opiera się na stworzeniu modułowego habitatu - lekkiej modułowej konstrukcji produkowanej na Ziemi (podobnie jak to jest w przypadku kosmicznych modułów mieszkalnych "Bigelow Aerospace") Pojedynczy moduł mieszkalny może łączyć się w większe (trzyczęściowe) zespoły mieszkaniowe, które z kolei mogą łączyć się z pozostałymi. Załoga danej misji może dowolnie aranżować przestrzeń wewnątrz danej jednostki - czy to w przestrzeń mieszkalną (która stanowi górną część habitatu), czy mają to być specjalistyczne laboratoria, warsztaty, czy miejsca do uprawiania roślin. Kolejnym aspektem jest dodatkowa ochrona przed niesprzyjającymi warunkami panującymi na powierzchni Czerwonej Planety - stąd też pojawia się zewnętrzna powłoka, która wykonana jest z regolitu oraz skał bazaltowych występujących na Marsie. Wykonać ją można w technologii druku 3d - co obecnie już przy współpracy Nasa z AI SpaceFactory jest wykonywane na Ziemi. Dlatego uważam, że jest to architektura, która wynika ze specyfikacji materiałów oraz funkcjonalności obiektów możliwych do ulokowania na powierzchni Czerwonej Planety. Pozdrawiam serdecznie.

hermanaryk
poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 14:07

A o drabinie, żeby te fotowoltaiczne parasole odkurzyć, pan projektant zapomniał :)

Jędrek
piątek, 23 sierpnia 2019, 23:45

Polak potrafi!

Tweets Space24