Reklama

Sondy

Reaktory jądrowe na Księżycu. Włosi rozpoczęli badania

Księżyc, energetyka, Włochy, reaktor jądrowy
Wizualizacja technologii opracowanej w ramach projektu SELENE.
Autor. ASI/ENEA

Włoska Agencja Kosmiczna rozpoczęła projekt SELENE, którego celem jest opracowanie małych reaktorów jądrowych, które zostałyby dostarczone na powierzchnię Księżyca. Technologia byłaby uzupełnieniem systemu zasilającego przyszłą bazę dla astronautów.

Informacja o rozpoczęciu projektu SELENE (Sistema Energetico Lunare con l’Energia NuclearE) pojawiła się na stronie włoskiej agencji ASI (Agenzia Spaziale Italiana) w czwartek, 5 grudnia br. Na czele inicjatywy stoi ENEA - Włoska Narodowa Agencja Nowych Technologii, Energetyki i Zrównoważonego Rozwoju Gospodarczego we współpracy z Thales Alenia Space oraz Wydziałem Energetyki Politechniki w Mediolanie.

Reklama

Energetyczny hub na Księżycu

SELENE została wybrana w ramach konkursu w 2023 r. zorganizowanego przez ASI, którego nagrodą główną było otrzymanie finansowania na rozwój technologii i eksperymentów księżycowych. Projekt nie zakłada jedynie budowy małego reaktora jądrowego, ale całego systemu, w tym czujników, sieci przesyłowej, budowy łańcucha dostaw, magazynów energii, etc.

Badania nad technologią wytwarzania energii potrwają trzy lata, a ich efektem będzie studium wykonalności księżycowego hubu energetycznego - Moon Energy Hub (MEnH). System byłby uzupełnieniem, a w przyszłości być może następcą, planowanej farmy paneli fotowoltaicznych. Technologia pozyskiwania energii ze Słońca ma ograniczenia na Księżycu, które wynikają m. in. z długości dnia i nocy trwających około 14 dni.

„W perspektywie te innowacje (red. - MEnH) mogłyby pozwolić nam pokonać ograniczenia paneli słonecznych, które charakteryzują się niską gęstością mocy, słabą skalowalnością, krótką żywotnością i podatnością na promieniowanie kosmiczne”, podkreśla Francesco Lodi z Laboratorium Projektowania i Analiz Układów Jądrowych ENEA i koordynator projektu.

Reklama

Wielka Brytania konkurencją dla włoskich reaktorów na Księżycu?

Przypomnijmy, że włoski projekt SELENE to niejedyne badanie potencjalnego wykorzystania małych reaktorów jądrowych na naturalnym satelicie Ziemi. W lipcu br. Rolls-Royce Submarines, spółka zależna Rolls-Royce Holdings plc, otrzymała kolejne już finansowanie od Agencji Kosmicznej Wielkiej Brytanii (UKSA) na rozwój demonstratora technologii.

”Wstępna demonstracja w locie jest przewidywana pod koniec tej dekady” - czytamy w komunikacie firmy Rolls-Royce. Jake Thompson, dyrektor ds. nowatorskich projektów jądrowych i specjalnych w Rolls-Royce, również stwierdził, że przyszłość eksploracji kosmosu w dużym stopniu zależy od zdolności do generowania wysokich poziomów stałej energii.

Reklama

Komentarze

    Reklama