Sondy
Reaktory jądrowe na Księżycu. Włosi rozpoczęli badania
Włoska Agencja Kosmiczna rozpoczęła projekt SELENE, którego celem jest opracowanie małych reaktorów jądrowych, które zostałyby dostarczone na powierzchnię Księżyca. Technologia byłaby uzupełnieniem systemu zasilającego przyszłą bazę dla astronautów.
Informacja o rozpoczęciu projektu SELENE (Sistema Energetico Lunare con l’Energia NuclearE) pojawiła się na stronie włoskiej agencji ASI (Agenzia Spaziale Italiana) w czwartek, 5 grudnia br. Na czele inicjatywy stoi ENEA - Włoska Narodowa Agencja Nowych Technologii, Energetyki i Zrównoważonego Rozwoju Gospodarczego we współpracy z Thales Alenia Space oraz Wydziałem Energetyki Politechniki w Mediolanie.
Energetyczny hub na Księżycu
SELENE została wybrana w ramach konkursu w 2023 r. zorganizowanego przez ASI, którego nagrodą główną było otrzymanie finansowania na rozwój technologii i eksperymentów księżycowych. Projekt nie zakłada jedynie budowy małego reaktora jądrowego, ale całego systemu, w tym czujników, sieci przesyłowej, budowy łańcucha dostaw, magazynów energii, etc.
Badania nad technologią wytwarzania energii potrwają trzy lata, a ich efektem będzie studium wykonalności księżycowego hubu energetycznego - Moon Energy Hub (MEnH). System byłby uzupełnieniem, a w przyszłości być może następcą, planowanej farmy paneli fotowoltaicznych. Technologia pozyskiwania energii ze Słońca ma ograniczenia na Księżycu, które wynikają m. in. z długości dnia i nocy trwających około 14 dni.
„W perspektywie te innowacje (red. - MEnH) mogłyby pozwolić nam pokonać ograniczenia paneli słonecznych, które charakteryzują się niską gęstością mocy, słabą skalowalnością, krótką żywotnością i podatnością na promieniowanie kosmiczne”, podkreśla Francesco Lodi z Laboratorium Projektowania i Analiz Układów Jądrowych ENEA i koordynator projektu.
Wielka Brytania konkurencją dla włoskich reaktorów na Księżycu?
Przypomnijmy, że włoski projekt SELENE to niejedyne badanie potencjalnego wykorzystania małych reaktorów jądrowych na naturalnym satelicie Ziemi. W lipcu br. Rolls-Royce Submarines, spółka zależna Rolls-Royce Holdings plc, otrzymała kolejne już finansowanie od Agencji Kosmicznej Wielkiej Brytanii (UKSA) na rozwój demonstratora technologii.
”Wstępna demonstracja w locie jest przewidywana pod koniec tej dekady” - czytamy w komunikacie firmy Rolls-Royce. Jake Thompson, dyrektor ds. nowatorskich projektów jądrowych i specjalnych w Rolls-Royce, również stwierdził, że przyszłość eksploracji kosmosu w dużym stopniu zależy od zdolności do generowania wysokich poziomów stałej energii.