Reklama

Sondy

Rosja: nowy plan na Księżyc i budowa reaktora jądrowego

Kadr z animacji prezentującej zamysł wspólnej budowy chińsko-rosyjskiej bazy księzycowej. Ilustracja: CNSA [cnsa.gov.cn]
Kadr z animacji prezentującej zamysł wspólnej budowy chińsko-rosyjskiej bazy księzycowej. Ilustracja: CNSA [cnsa.gov.cn]

Dyrektor rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos poinformował o planie przyszłej misji księżycowej Łuna-27, w ramach której na Srebrny Glob zostałyby wysłane dwie sondy zamiast jednej. Jurij Borysow poinformował również o rozpoczęciu prac nad infrastrukturą krytyczną dla przyszłej bazy księżycowej, budowanej we współpracy z Chinami.

Rozpoczęcie agresji na Ukrainę przez Rosję oraz sankcje znacząco osłabiły rosyjski sektor kosmiczny, czego najlepszym dowodem była nieudana misja Łuna-25 w sierpniu 2023 r., podczas której sonda rozbiła się o powierzchnię Księżyca.

Modyfikacja misji Łuna-27?

Narracja Rosji przedstawia jednak inny obraz krajowego sektora kosmicznego, który kontynuuje prace nad kolejnymi misjami. Przykładem jest Łuna-27, której modyfikacja jest obecnie dyskutowana w kręgach rosyjskich inżynierów.

Reklama

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rosyjską agencje prasową TASS, Roskosmos wciąż rozważa wysłanie dwóch, identycznych sond Łuna-27 oraz Łuna-27b. Rozwiązanie zostało zaproponowane przez Rosyjską Akademię Nauk i pozwoliłoby „zwiększyć niezawodność i zagwarantować powodzenie misji”.

Pomysł wysłania dwóch lądowników ma na celu utrzymanie Rosji w wyścigu o Księżyc. Kolejna porażka stanowiłaby przysłowiowy gwóźdź do trumny do krajowego sektor kosmicznego. Z drugiej strony rozwiązanie będzie wymagać kolejnych nakładów finansowych, być może większych niż wskazują szacunki strony rosyjskiej - „30-35% więcej niż jeden” (red. - lądownik).

Reklama

Według informacji z 2023 r. Rosja planuje wystrzelenie misji Łuna-27 w 2028 r. Rok wcześniej miałaby wystartować Łuna-26, która zakłada wysłanie sondy na orbitę Księżyca w celu zbadania topografii i składu naturalnego satelity Ziemi.

Infrastruktura krytyczna dla przyszłej bazy księżycowej

Księżycowe plany Rosji zakładają również budowę placówki badawczej we współpracy z Chinami oraz innymi państwami. Porozumienie w zakresie projektu Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS) zostało podpisane w 2021 r., a wnioski z misji Łuna mają przyczynić się do rozwoju infrastruktury.

W wywiadzie dla rosyjskiej agencji informacyjnej RIA, na którą powołuje się Reuters, szef Roskosmosu poinformował o rozpoczęciu prac nad reaktorem jądrowym, który zostanie umieszczony na powierzchni Księżyca jako ważna część ILRS. Infrastruktura zostałaby zbudowana w latach 2033-2035, o czym poinformował Jurij Borysow w marcu br.

Reklama

Warto zauważyć, że wizualizacja Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych została w ostatnim czasie przedstawiona na filmie Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej (CNSA). Wideo przedstawia wizję bazy na Księżycu w perspektywie do 2035 r.

W 2035 r. na powierzchni naturalnego satelity Ziemi znajdą się pierwsze elementy infrastruktury, w tym centrum dowodzenia, stacje badawcze lub instalacje energetyczne. W dalszej perspektywie nastąpi znaczący rozwój placówki. Cały film dostępny jest TUTAJ.

Reklama

Komentarze

    Reklama