Reklama

Sondy

Rozwiązania Astri Polska pomogą zbadać Jowisza

Fot. Astri Polska
Fot. Astri Polska

Już niedługo, pierwsze polskie rozwiązania zasilą program JUICE – europejską misję badawczą, której zadaniem będzie zbadanie Jowisza i jego lodowych księżyców. Astri Polska rozpoczęła właśnie walidację pierwszego urządzenia dla tej misji, które zostanie przekazane jeszcze w tym roku.

JUICE (JUpiter ICy Moons Explorer) to jeden z głównych projektów długofalowego planu Europejskiej Agencji Kosmicznej „Cosmic Vision 2015-2025”. Sonda JUICE ma za zadanie dotrzeć do Jowisza (2030 r.) i przez okres minimum trzech lat dokonać szczegółowych obserwacji „gazowego olbrzyma” i jego trzech lodowych księżyców: Ganimedesa, Kallisto i Europy. Start sondy planowany jest na rok 2022.

Testy awioniki sondy

Dwa urządzenia o nazwie „Simulation Front End” zaprojektowane i wyprodukowane przez Astri Polska posłużą do sprawdzenia awioniki sondy JUICE. W chwili obecnej trwają testy walidacyjne pierwszego z nich, których celem jest weryfikacja jego funkcjonalności. Przekazanie urządzenia przewidziane jest jeszcze w tym roku.

Udział w projekcie JUICE to nie tylko cenne doświadczenie dla naszej firmy ale także dla krajowego sektora kosmicznego. To znaczący transfer know-how oraz duży krok w kierunku wykształcenia wysoko wykwalifikowanych kadr rodzimego sektora. Warto też podkreślić, że nasze doświadczenie zdobyte w wielu wiodących projektach ESA sprawia, że już w chwili obecnej posiadamy niezbędne kompetencje by zaprojektować i wyprodukować podobne rozwiązania dla potrzeb programu budowy polskiego satelity.

Jacek Mandas, prezes Astri Polska

Cyfrowe modele symulacyjne

Oprócz samych urządzeń testowych Astri Polska dostarczy dla misji JUICE dedykowane oprogramowanie testowe. Programiści warszawskiej firmy pracują obecnie nad cyfrowymi modelami symulacyjnymi, których zadaniem będzie przeprowadzenie testów sondy pod kątem konkretnych scenariuszy. Oprogramowanie pozwoli na uzyskać pogląd na to w jaki sposób funkcjonować będzie wyposażenie sondy JUICE po wysłaniu jej w przestrzeń kosmiczną.

10 gotowych produktów od Astri Polska dla ESA w 2018 roku

Astri Polska planuje dostarczyć ESA w tym roku 10 gotowych produktów. Jest to rekordowy rok pod tym względem, jednocześnie wyróżniający firmę w Polsce i w regionie. W chwili obecnej, Astri Polska prowadzi 20 projektów związanych z rozwojem technologii kosmicznych i satelitarnych z dziedziny elektroniki, optomechatroniki oraz aplikacji i usług satelitarnych, realizowanych w większości dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: Astri Polska

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!