Statki Kosmiczne
Artemis I: Orion rozpoczął fazę powrotną
Jak poinformowała NASA, dnia 1 grudnia br. kapsuła Orion przy użyciu głównego silnika wykonała manewr zmiany prędkości, dzięki której uwolniła się spod działania grawitacji Księżyca i rozpoczęła kilkudniową podróż powrotną w kierunku Ziemi. Jest to jedna z dwóch zmian trajektorii lotu, które Orion wykona zanim wyląduje na wodach Oceanu Spokojnego.
Bezzałogowa kapsuła Orion opuściła orbitę Księżyca rozpoczynając tym samym drogę powrotną do domu. W trakcie procesu został wykorzystany główny silnik kapsuły, który zmienił prędkość Oriona o ok. 138 m/s, co umożliwiło na przygotowanie statku do bliskiego przelotu w pobliżu Księżyca przed powrotem na Ziemię.
Mission Time: 16 days, 3 hrs, 47 min
— Orion Spacecraft (@NASA_Orion) December 2, 2022
Orion is 232,862 mi from Earth, 51,974 mi from the Moon, cruising at 2,440 mph.
P: 232693, -30566, -31684
V: 42, 2157, 1139
O: 285º, 123º, 150º
What's this? https://t.co/voR4yGy2mg #TrackArtemis pic.twitter.com/DLOQnI5ACm
Opisany manewr to jedno z dwóch zadań, które Orion wykona zanim wyląduje na obszarze Oceanu Spokojnego. Kolejny krok polega na przelocie ok. 127 km nad powierzchnią Księżyca, co ma na celu skierowanie kapsuły w kierunku Ziemi. Warte odnotowania jest również wydarzenie z dnia 28 listopada br. około 22 czasu polskiego. Bezzałogowa kapsuła Orion osiągnęła wtedy najdalszą odległość od Ziemi podczas swojego lotu. Dystans pomiędzy naszą planetą a Orionem wyniósł wówczas ponad 400 000 km. W tym samym dniu kamery statku sfotografowały także Ziemię i Księżyc widoczne razem.
Kontynuujemy zbieranie danych z testowego lotu i zmniejszanie ryzyka związanego z lotem z załogą. Ciągle uczymy się jak obsługiwać system, jakie są nasze marginesy oraz jak obsługiwać i pracować z pojazdem jako zintegrowany zespół.
Mike Sarafin, manager misji Artemis
Czytaj też
Dnia 16 listopada 2022 r. przed godziną 8 nad ranem polskiego czasu z ośrodka NASA Kennedy Space Center na Florydzie wystartowała rakieta Space Launch System (SLS). Najpotężniejsza rakieta w historii wyniosła kapsułę Orion z manekinami w podróż dookoła Księżyca w ramach misji Artemis 1. Jak podaje NASA kapsuła ma przebyć prawie 2 miliony kilometrów, a następnie wylądować na Pacyfiku 11 grudnia br.
Misja ma na celu przeprowadzenie lotnych testów nowego systemu nośnego SLS i kapsuły Orion, która podczas parotygodniowej podróży wykona przelot wokół Księżyca, pokazując gotowość do przyjęcia pierwszych astronautów na pokład pojazdu kosmicznego w misji Artemis 2. NASA i US Navy rozpoczęły już szkolenia do operacji odzyskiwania kapsuły, która będzie oznaczała koniec misji Artemis 1.
Źródło: NASA \ PAP