Reklama

Statki Kosmiczne

Artemis I: Orion rozpoczął fazę powrotną

Autor. NASA

Jak poinformowała NASA, dnia 1 grudnia br. kapsuła Orion przy użyciu głównego silnika wykonała manewr zmiany prędkości, dzięki której uwolniła się spod działania grawitacji Księżyca i rozpoczęła kilkudniową podróż powrotną w kierunku Ziemi. Jest to jedna z dwóch zmian trajektorii lotu, które Orion wykona zanim wyląduje na wodach Oceanu Spokojnego.

Reklama

Bezzałogowa kapsuła Orion opuściła orbitę Księżyca rozpoczynając tym samym drogę powrotną do domu. W trakcie procesu został wykorzystany główny silnik kapsuły, który zmienił prędkość Oriona o ok. 138 m/s, co umożliwiło na przygotowanie statku do bliskiego przelotu w pobliżu Księżyca przed powrotem na Ziemię.

Reklama
Reklama

Opisany manewr to jedno z dwóch zadań, które Orion wykona zanim wyląduje na obszarze Oceanu Spokojnego. Kolejny krok polega na przelocie ok. 127 km nad powierzchnią Księżyca, co ma na celu skierowanie kapsuły w kierunku Ziemi. Warte odnotowania jest również wydarzenie z dnia 28 listopada br. około 22 czasu polskiego. Bezzałogowa kapsuła Orion osiągnęła wtedy najdalszą odległość od Ziemi podczas swojego lotu. Dystans pomiędzy naszą planetą a Orionem wyniósł wówczas ponad 400 000 km. W tym samym dniu kamery statku sfotografowały także Ziemię i Księżyc widoczne razem.

Kontynuujemy zbieranie danych z testowego lotu i zmniejszanie ryzyka związanego z lotem z załogą. Ciągle uczymy się jak obsługiwać system, jakie są nasze marginesy oraz jak obsługiwać i pracować z pojazdem jako zintegrowany zespół.
Mike Sarafin, manager misji Artemis

Czytaj też

Dnia 16 listopada 2022 r. przed godziną 8 nad ranem polskiego czasu z ośrodka NASA Kennedy Space Center na Florydzie wystartowała rakieta Space Launch System (SLS). Najpotężniejsza rakieta w historii wyniosła kapsułę Orion z manekinami w podróż dookoła Księżyca w ramach misji Artemis 1. Jak podaje NASA kapsuła ma przebyć prawie 2 miliony kilometrów, a następnie wylądować na Pacyfiku 11 grudnia br.

Misja ma na celu przeprowadzenie lotnych testów nowego systemu nośnego SLS i kapsuły Orion, która podczas parotygodniowej podróży wykona przelot wokół Księżyca, pokazując gotowość do przyjęcia pierwszych astronautów na pokład pojazdu kosmicznego w misji Artemis 2. NASA i US Navy rozpoczęły już szkolenia do operacji odzyskiwania kapsuły, która będzie oznaczała koniec misji Artemis 1.

Źródło: NASA \ PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!