Reklama

Statki Kosmiczne

Axiom Space przeprowadziło testy skafandrów do misji Artemis III

Astronauci Doug Wheelock oraz Peggy Whitson testujący skafandry AxEMU.
Astronauci Doug Wheelock oraz Peggy Whitson testujący skafandry AxEMU.
Autor. SpaceX/NASA

Amerykańscy inżynierowie, naukowcy oraz astronauci szykują się do przeprowadzenia misji załogowego lądowania na Księżycu. W ostatnich dniach firma Axiom Space, we współpracy z NASA oraz SpaceX, wykonała udany test nowych skafandrów kosmicznych, które zostaną wykorzystane w nadchodzącej misji Artemis III.

Artemis to księżycowy program Stanów Zjednoczonych realizowany we współpracy z partnerami zagranicznymi oraz przemysłem krajowym. Projekt zakłada realizację kilku misji, których celem jest budowa infrastruktury załogowej na Księżycu oraz jego orbicie, aby w kolejnych latach być zdolnym do eksploracji innych planet. Program pomimo opóźnień odnotowuje pewne postępy, czego przykładem był ostatni test skafandrów kosmicznych od Axiom Space.

W testach skafandra Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU) wzięli udział astronautka i dyrektor ds. lotów załogowych w Axiom Space Peggy Whitson i astronauta NASA Douglas Wheelock. Naukowcy zaliczyli szereg ćwiczeń sprawdzających wygodę, komfort oraz mobilność dostępnego sprzętu.Do każdego AxEMU dołączony był także pełnowymiarowy model przenośnego systemu podtrzymywania życia, czyli „plecak”, umieszczony z tyłu kombinezonu.” - czytamy w komunikacie NASA.

Reklama

Najważniejszym zadaniem astronautów było jednak sprawdzenie kompatybilności skafandrów AxEMU z testową wersją lądownika Starship HLS (Human Landing System) od SpaceX, który w misji Artemis III przetransportuje załogę na powierzchnię Księżyca. Dzięki temu kontrolerzy mogli ocenić nie tylko skuteczność skafandrów, ale również infrastruktury wewnątrz statku kosmicznego.

Przykładowo sprawdzono rozmieszczenie elementów ułatwiających poruszanie się, takich jak poręcze, potrzebnych do przechodzenia przez właz. „Astronauci ćwiczyli także interakcję z panelem kontrolnym w śluzie, upewniając się, że dostęp do elementów sterujących i ich aktywacja są możliwe, gdy astronauci mają na sobie rękawiczki.” - dodaje NASA.

Astronauci testujący skafandry kosmiczne do misji Artemis III w testowej konstrukcji lądownika Starship HLS.
Astronauci testujący skafandry kosmiczne do misji Artemis III w testowej konstrukcji lądownika Starship HLS.
Autor. SpaceX/NASA

Test został uznany za udany oraz okrzyknięty kamieniem milowym w przygotowaniach do misji Artemis III. Z pewnością jest to dobry znak w sytuacji krytyki programu oraz dużych opóźnień, które wynikają nie tylko z prac nad skafandrami AxEMU, ale również lądownikiem Starship HLS, systemem nośnym Starship lub problemami technicznymi kapsuły Orion.

Reklama

W ramach misji Artemis III, która będzie trwać aż miesiąc, planowane jest lądowanie na powierzchni w okolicach południowego bieguna Księżyca. Dwoje astronautów pozostanie na orbicie, a dwoje wyląduje i spędzi tam około tydzień, torując drogę do długotrwałej obecności człowieka na Księżycu. Obecne plany zakładają, że lot odbędzie się najwcześniej w drugiej połowie 2026 r.

Artemis III zostanie poprzedzone misją Artemis II (2025 r.), która zakłada oblecenie Księżyca (na wysokości 8900 km) przez czteroosobową załogę na pokładzie statku kosmicznego Orion oraz tym samym utorowanie drogi do kolejnych etapów, które mają na celu zapewnienie długotrwałej obecności człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!