Reklama

KOSMONAUTYKA

Znamy cenę za lot suborbitalny z Virgin Galactic

Fot. Land Rover MENA/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Land Rover MENA/Flickr/CC BY 2.0

Firma Virgin Galactic brytyjskiego miliardera Richarda Bransona pokazała oficjalny cennik swoich lotów na pogranicze przestrzeni kosmicznej. Spółka oferuje pojedyncze miejsca w swoich rakietoplanach umożliwiających suborbitalne wyprawy w cenie od 450 tys. USD.

Prezes przedsiębiorstwa kosmicznego Michael Colglazier powiedział, że oferta jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie lotami w kosmos, co jest związane z ostatnimi wydarzeniami w tej branży.

W niedzielę 11 lipca właściciel Virgin Galactic Richard Branson, wraz z trzema innymi pasażerami, odbył udany lot suborbitalny. Samolot kosmiczny VSS Unity wzniósł się na wysokość 86 km nad pustynię w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Podczas lotu pasażerowie spędzili około czterech minut w stanie nieważkości.

Dziewięć dni po tej misji amerykański miliarder Jeff Bezos wraz z trójką współtowarzyszy wykonał podobny lot na pokładzie kapsuły New Shepard swojej firmy – Blue Origin.

Kosmiczną podróż zamierza też odbyć inny uczestnik wyścigu miliarderów, Elon Musk. Jego firma SpaceX w 2023 roku planuje komercyjny lot na orbitę Księżyca, zaś we wrześniu obecnego roku – pierwszy w pełni cywilny załogowy lot na orbitę okołoziemską. Będzie to misja Inspiration4, do przeprowadzenia której zostanie wykorzystana kapsuła Dragon 2 Resilience – ta sama, która zabrała astronautów na ISS w listopadzie 2020 roku.

Kolejny komercyjny lot został zaplanowany na połowę 2022 roku. Jesienią rozpoczną się prace konserwacyjne przy VSS Unity i dwukadłubowych nosicielach: WhiteKnightTwo VMS Eve. Niemniej to wcale nie oznacza, że przyjdzie nam tyle czekać do następnego lotu – rzeczony okres konserwacji rozpocznie się natychmiast po kolejnym locie SpaceShipTwo, zaplanowanym na koniec września na podstawie umowy z włoskimi siłami powietrznymi.

Opracowanie: PAP/S24

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!