Reklama

Statki Kosmiczne

Chińska stacja kosmiczna w pełnej okazałości. To pierwsze takie zdjęcia

Autor. China Manned Space Agency

Chińska agencja odpowiedzialna za program załogowych lotów kosmicznych opublikowała zdjęcia przedstawiające państwową stację kosmiczną Tiangong w pełnej okazałości. To pierwsze tego typu fotografie, na których możemy zobaczyć placówkę orbitalną po zakończonej rozbudowie o moduły Wentian i Mengtian w 2022 r.

Reklama

We wtorek, 28 listopada br. na stronie China Manned Space Agency, czyli chińskiej agencji, zajmującej się programem załogowych lotów kosmicznych, opublikowano zdjęcia państwowej stacji kosmicznej Tiangong (tłum. Niebiański Pałac) w pełnej okazałości. To pierwsze tego typu fotografie, które przedstawiają placówkę orbitalną w konfiguracji z zadokowanym modułem laboratoryjnym Wentian oraz modułem badawczym Mengtian. Segmenty te zostały doczepione do Niebiańskiego Pałacu w 2022 r., natomiast Chiny nie zamierzają zakończyć na nich rozbudowy swojej stacji kosmicznej.

Reklama
Autor. China Manned Space Agency
Reklama

Pomimo publikacji w ostatnich dniach, zdjęcia zostało wykonane znacznie wcześniej, przez załogę misji Shenzhou-16, po odłączeniu się od Tiangonga. Warto również dodać, że fotografia przedstawia kapsułę załogową Shenzhou-17 oraz frachtowiec Tianzhou 6, który w maju br. dostarczył do Niebiańskiego Pałacu niezbędne ubrania, żywność oraz odpowiednie narzędzia do przeprowadzania eksperymentów naukowych. Wymienione statki kosmiczne znajdują się na z przodu i z tyłu środkowego segmentu konstrukcji, czyli modułu Tianhe.

Czytaj też

Motywem do wybudowania stacji kosmicznej było wykluczenie Chin z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie z powodu amerykańskich obiekcji wobec bliskich powiązań programów kosmicznych tego państwa z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą, będącą pod kontrolą rządzącej Komunistycznej Partii Chin.

Budowa stacji kosmicznej Tiangong została rozpoczęta od wyniesienia wspomnianego modułu mieszkalnego Tianhe w kwietniu 2021 r. Segment ten został wyposażony w odpowiednie porty dla kapsuł załogowych oraz zaopatrzeniowych statków kosmicznych. Ponadto Tianhe od początku miał być podstawą do rozbudowy o kolejne moduły, w tym o wspomniany Wentian i Mengtian.

Autor. China Manned Space Agency

Warto przypomnieć również, że Chiny planują rozbudowę swojej stacji kosmicznej z 3 do 6 modułów. Tiangong ważyłby wówczas 180 ton, zaledwie 40 proc. masy ISS. Chińczycy planują również wysłanie w przyszłości teleskopu kosmicznego o nazwie Xuntian. Urządzenie ma być wyposażone w lustro główne o średnicy ponad 2 metrów, oferując zakładane pole widzenia około 300 razy większe od obserwowanego przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Docelowo Xuntian będzie ulokowany na tej samej orbicie, co Tiangong, zapewniając łatwy dostęp do obsługi technicznej i modernizacyjnej za pośrednictwem modułu Mengtian.

Źródło: Space24.pl / Ars Technica / South China Morning Post / PAP

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!