Statki Kosmiczne
Chińska stacja kosmiczna wymagała naprawy
W ostatnich dniach astronauci (w przypadku Chin - tajkonauci) misji Shenzhou-17 musieli poradzić sobie z problemem na pokładzie narodowej stacji kosmicznej „Tiangong”. Konieczna była naprawa jednego z krytycznych elementów placówki, której nie dało się wykonać bez wyjścia w próżnię.
W ubiegłym tygodniu załoga misji Shenzhou-17 potwierdziła, że w ramach drugiego spaceru kosmicznego podczas swojej obecności na stacji Tiangong, dokończono naprawę uszkodzonych paneli słonecznych, znajdujących się na module Tianhe. Krytyczna operacja z zewnętrznej strony chińskiej placówki na orbicie okołoziemskiej to kolejny sukces Państwa Środka z zakresu narodowych zdolności kosmicznych. Źródłem zaistniałej sytuacji były kosmiczne śmieci, które pod koniec ubiegłego roku spowodowały problemy w funkcjonowaniu paneli.
Naprawą zajęli się dowódca misji - pułkownik Tang Hongbo oraz jeden z członków załogi - podpułkownik Jiang Xinlin. Spędzili oni prawie osiem godzin poza orbitującą placówką, dokonując niezbędnych napraw. Przez cały ten czas podpułkownik Tang Shengjie zapewniał wewnętrzne wsparcie operacji. Po powrocie do modułu laboratoryjnego Wentian dowódca potwierdził, że niezwykle ważna aktywność poza pokładem stacji zakończyła się sukcesem.
Należy zaznaczyć, że wymagało to doskonałej kooperacji członków załogi, a także koordynacji z kontrolą naziemną. Do operacji zostało wykorzystane robotyczne ramię stacji Tiangong, co również było kluczowe, aby wykonać naprawy krytycznych elementów w jak najbardziej dokładny sposób. W związku z wydarzeniem, eksperci ponownie zwracają uwagę na podatność elementów modułów stacji kosmicznych na uszkodzenia związane z niewielkimi odłamkami znajdującymi się w przestrzeni okołoziemskiej (z ang. space debris).
Problematyka kosmicznych śmieci jest poruszana w debacie publicznej już od lat, a naukowcy z całego świata pracują nad nowymi technologiami, które byłyby w stanie oczyszczać środowisko kosmiczne z gruzu lub niedziałających już satelitów. Często mówi się o zagrożeniu dla architektury satelitarnej, ale najistotniejszą kwestią jest zagrożenie dla życia załóg znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz opisywanej placówce Tiangong.
Załoga Shenzhou-17 rozpoczęła swoją misję w październiku 2023 r. Wyniesienie w kierunku stacji Tiangong zostało wykonane za pomocą systemu nośnego Chang Zheng 2F (Długi Marsz 2F). Kapsuła z trójką tajkonautów na pokładzie zadokowała do stacji około 6,5 godziny od momentu startu. Ich pobyt na orbicie potrwa do kwietnia br. Jeszcze przed startem agencja kosmiczna Chin wskazywała naprawdę stacji jako jeden z priorytetów nowej załogi. Podkreślono również, że od momentu budowy placówki, kilka obiektów uderzyło w moduły stacji oraz panele słoneczne.
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!