Reklama

Statki Kosmiczne

Chiny zdobędą próbkę z niewidocznej strony Księżyca

Kapsuła misji Chang'e 5 na powierzchni Księżyca
Kapsuła misji Chang'e 5 na powierzchni Księżyca
Autor. CCTV/CNSA

W ostatnim czasie Chiny podały do wiadomości publicznej informacje na temat przyszłych misji księżycowych Chang’e-6 oraz Chang’e-8. Pierwsza z wymienionych polegać będzie na pobraniu i zebraniu na Ziemię próbek badawczych. Druga misja natomiast zakłada testowe wykorzystanie zasobów na Księżycu, zachęcając przy tym do współpracy międzynarodowej w ramach eksploracji Srebrnego Globu.

Reklama

W ostatnim czasie w mediach mogliśmy przeczytać wiele artykułów na temat projektów lądowników, łazików lub misji eksploracyjnych na Księżyc. Wśród najciekawszych warto zwrócić uwagę szczególnie na potęgi kosmiczne, tj. Stany Zjednoczone, Indie lub Japonię, natomiast nie sposób pominąć Chin, które kilka dni temu poinformowały o nowych ustaleniach w kwestii bezzałogowych lotów na Srebrny Glob. Mowa tutaj o misji Chang’e-6 i Chang’e-8, których cechą wspólną będzie analiza próbek badawczych. Przyjrzyjmy się zatem planom, które Państwo Środka zamierza zrealizować w kolejnych latach.

Reklama
Reklama

Według zapowiedzi Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA), misja Chang’e-6 powinna rozpocząć się już w 2024 r. i będzie polegać na pobraniu i transporcie na Ziemię próbek z niewidocznej strony Księżyca, co byłoby pierwszym tego typu działaniem w historii. Jak podał portal Spacenews.com , ważący około 8,2 t statek kosmiczny zostanie wyniesiony w stronę Srebrnego Globu przy pomocy systemu Długi Marsz 5 z kosmodromu Wenchang. Chińska technologia będzie składać się m. in. z modułu serwisowego, który zostanie wykorzystany do manewrów oraz lądownika, który po przyziemieniu podejmie próbę zebrania 2 kg materiału, zarówno zaczerpniętego z powierzchni, jak i zebranego za pomocą wiertła.

Czytaj też

Kapsuła z materiałem badawczym zostanie następnie wyniesiona z Księżyca w stronę modułu serwisowego, który znajdować się będzie na orbicie. Po zakończonym procesie dokowania moduł z próbkami powróci na Ziemię. Pozytywne zakończenie misji będzie wielkim sukcesem dla Chin, które będą mogły zbadać materiał właściwie niedostępny dla innych naukowców na świecie. Warto dodać, że Chang’e-6 będzie przewoził instrumenty innych państwa, np. z Francji lub Szwecji.

Bardziej ambitną misją wydaje się Chang’e-8, która powinna wystartować natomiast w 2028 r. również przy pomocy systemu nośnego Długi Marsz 5. Misja będzie niezwykle ważna dla chińskiego programu księżycowego, ponieważ zakłada zbadanie i eksperymentowanie z materiałem ze Srebrnego Globu na miejscu. Szczegóły Chang’e-8 zostały przedstawione przez CNSA podczas trwającego International Astronautical Congress (IAC) w Baku w Azerbejdżanie.

Warto dodać, że w misji Chang’e-8 Chiny dużą uwagę poświęcają współpracy międzynarodowej, np. poprzez współpracę technologiczną lub umieszczenie instrumentu naukowego na lądowniku. Według Spacenews.com, lądownik będzie wyposażony w 10 instrumentów, a kolejne 4 znajdą się na łaziku. Dodatkowo Chang’e-8 ma być podstawą do chińskiego projektu Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS). W ILRS zaangażowane jest już kilka państw, w tym Rosja, Pakistan lub RPA. Kolejne misje na Srebrny Glob mogą zachęcić inne państwa do współpracy kosmicznej z Państwem Środka.

Źródło: Space24.pl / Spacenews.com

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze