Reklama

Statki Kosmiczne

Czechy wyślą kolejnego astronautę w kosmos?

Czechy, Europa, VAST, stacja kosmiczna, USA, lot w kosmos, Haven-1
Czechy podpisały Memorandum of Understanding z amerykańską firmą VAST, która pracuje nad pierwszą, prywatną stacją kosmiczną Haven-1.
Autor. VAST

Ministerstwo Transportu Czech podpisało porozumienie z amerykańską firmą VAST, która pracuje nad pierwszą, prywatną stacją kosmiczną Haven-1. W ramach kooperacji strony rozpoczną prace nad potencjalną misją czeskiego astronauty oraz rozwojem krajowego sektora kosmicznego.

Dokument podpisali Max Haot, dyrektor generalny Vast, oraz Martin Kupka, minister transportu Czech, w obecności partnerów reprezentujących obie strony. Memorandum of Understanding (MoU) nie jest jednak gwarantem misji kosmicznej kolejnego czeskiego astronauty.

Reklama

Inwestycja w krajowy sektor kosmiczny

Według komunikatu zamieszczonego na stronie VAST, strony będą współpracowały nad potencjalnymi misjami załogowymi do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) lub przyszłej, komercyjnej placówki orbitalnej Haven-1, rozwijając tym samym sektor kosmiczny w Czechach.

Kandydatem do bycia drugim, czeskim astronautą jest Aleš Svoboda - jeden z 12 rezerwowych astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który został wybrany do tego grona w listopadzie 2022 r. Misja kosmiczna umożliwi rozwój krajowego sektora kosmicznego poprzez możliwość przeprowadzenia testów technologii i badań naukowych w warunkach niemożliwych do uzyskania na Ziemi.

„Jesteśmy podekscytowani partnerstwem z VAST, które podziela naszą wizję i zaangażowanie w pionierskie postępy, kształtujące przyszłość eksploracji kosmosu. Memorandum pokazuje nasze zaangażowanie w rozwój czeskiego sektora kosmicznego i zapoczątkowanie nowej ery czeskiej innowacji i przywództwa technologicznego” - skomentował minister Martin Kupka.

Reklama

Czesi myślą przyszłościowo

Podpisanie MoU z firmą VAST to doskonały ruch ze strony czeskiego rządu. Nie chodzi tu tylko o wybór konkretnego podmiotu komercyjnego, ale o przyszłościowe i perspektywiczne myślenie o globalnym sektorze kosmicznym oraz zmianach jakich doświadczy w kolejnych latach.

Obecnie w kosmosie znajdują się dwie placówki badawcze - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) oraz chiński Tiangong. Europejczycy skupieni są na tej pierwszej, w budowę której mieli niemały wkład. Wszystko jednak ma swój początek i koniec, a ISS ma zakończyć swoje działanie około 2030 r.

Z poparciem NASA następcami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej mają być placówki opracowywane przez prywatne firmy, tj. Orbital Reef od Blue Origin i Sierra Space, Starlab od Voyager Space i koncernu Airbus, stacja kosmiczna od Axiom Space oraz wspomniana Haven-1 od VAST. Na potrzeby tego tematu skupmy się na tej ostatniej.

Reklama

Stacja Haven-1

Stacja kosmiczna zostanie wystrzelona już w przyszłym roku. Placówka o kubaturze 80 m3, w tym 45 m3 przestrzeni mieszkalnej, będzie w stanie pomieścić 4-osobową załogę na 2-tygodniową misję. Haven-1 będzie stacją o wysokości 10,1 m, średnicy 4,4 m oraz masie 14,5 t. Wewnątrz na astronautów czekać będą m. in. prywatne kabiny do spania, duże okno z widokiem na Ziemię oraz internet sieci Starlink.

Wizualizacja stacji kosmicznej Haven-1 .
Wizualizacja stacji kosmicznej Haven-1 .
Autor. VAST

VAST ściśle współpracuje z firmą SpaceX. Stacja zostanie wystrzelona na szczycie rakiety Falcon 9, a jedyną kapsułą wykonującą loty do stacji kosmicznej będzie Dragon. Warto dodać, że dok dla statków kosmicznych w Haven-1 opracowała właśnie firma Elona Muska. W planach jest również Haven-2.

Reklama

Komentarze

    Reklama