Reklama

Rynek globalny

IAC 2024: VAST prezentuje nową stację kosmiczną Haven-2

IAC 2024, IAC, Mediolan, VAST, USA, przemysł, kosmos, stacja kosmiczna
Model stacji Haven-1 z zadokowaną kapsułą Dragon na stoisku firmy VAST podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego 2024 w Mediolanie.
Autor. W. Kaczanowski/Space24.pl

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC) w Mediolanie nie zabrakło amerykańskiej firmy VAST, zajmującej się budową własnej stacji kosmicznej przeznaczonej dla klientów rządowych lub komercyjnych. Oprócz wizualizacji wnętrza stacji Haven-1 w technologii VR, mieliśmy okazję porozmawiać na temat kolejnej wersji – Haven-2.

Ostatnie dni są niezwykle pracowite dla firmy VAST. Zaledwie w weekend informowaliśmy na łamach naszego portalu o ostatecznej koncepcji wnętrza stacji Haven-1 , która będzie pierwszą placówką orbitalną w długoletniej strategii amerykańskiej firmy.

Reklama

Haven-1

Stacja kosmiczna zostanie wystrzelona już w przyszłym roku. Placówka o kubaturze 80 m3, w tym 45 m3 przestrzeni mieszkalnej, będzie w stanie pomieścić 4-osobową załogę na 2-tygodniową misję.

Wizualizacja stacji kosmicznej Haven-1 .
Wizualizacja stacji kosmicznej Haven-1 .
Autor. VAST

Haven-1 będzie stacją o wysokości 10,1 m, średnicy 4,4 m oraz masie 14,5 t. Wewnątrz na astronautów czekać będą m. in. prywatne kabiny do spania, duże okno z widokiem na Ziemię oraz internet sieci Starlink.

VAST ściśle współpracuje z firmą SpaceX. Stacja zostanie wystrzelona na szczycie rakiety Falcon 9, a jedyną kapsułą wykonującą loty do stacji kosmicznej będzie Dragon. Warto dodać, że dok dla statków kosmicznych w Haven-1 opracowała właśnie firma Elona Muska.

Reklama

VAST doskonale zadbało o komunikację. Podczas tegorocznego Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Mediolanie nasza redakcja miała okazję poruszać się po Haven-1 w technologii VR.

IAC 2024, Mediolan, VAST, przemysł, stacja kosmiczna, kosmos
Haven-1 Sleep System od firmy VAST podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego 2024 w Mediolanie. Produkt zgłoszony do opatentowania.
Autor. W. Kaczanowski/Space24.pl

Pierwszy moduł stacji ma zostać wystrzelony w 2025 r., aby następnie odbyć 3-miesięczny okres sprawdzający. W ciągu 3 lat działania odbędą się 4 misje z astronautami oraz 4 bezzałogowe na okres 6-9 miesięcy.

Reklama

Haven-2

W ostatnich dniach VAST zaprezentowało wizualizację stacji kosmicznej Haven-2 zaprojektowanej do certyfikacji przez NASA. Placówka będzie znacznie większa niż Haven-1, a nawet Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Przede wszystkim Haven-2 zakłada konstrukcję składającą się łącznie z 8 modułów na wzór Haven-1, ale znacznie dłuższych, oraz 1 modułu centralnego (angcore module). Kubatura całej placówki to 611 m3. Dla porównania ISS może pochwalić się wynikiem 388 m3. Haven-2 pomieści łącznie 12-osobową załogę.

Pierwszy moduł zostanie wyniesiony w 2028 r. na szczycie rakiety Falcon Heavy od SpaceX. Data może być zachęcająca dla klientów komercyjnych lub rządowych, poszukujących alternatywy dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, której działanie zakończy się na początku kolejnej dekady.

W kolejnych latach VAST wystrzeli 3 dodatkowe moduły, które połączą się na orbicie okołoziemskiej. Lata 2030 – 2034 do czas, kiedy amerykańska firma wystrzeli moduł centralny o średnicy 7 m oraz kolejne cztery moduły. Wizualizacja całej konstrukcji poniżej.

Haven-2, stacja kosmiczna, kosmos, VAST, USA, astronauta
Wizualizacja stacji kosmicznej Haven-2 od firmy VAST.
Autor. VAST

W przeciwieństwie do Haven-1, wersja druga będzie przyjmować również inne statki kosmiczne niż Dragon. Podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego poinformowano nas jednak, że rozmowy z innymi operatorami nie są na ten moment prowadzone.

Artificial Gravity Station

Chociaż nie tak promowana, to jednak obecna w strategii marketingowej VAST podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego. Począwszy od 2034 r. amerykańska firma planuje budowę stacji o tajemniczej nazwie Artificial Gravity Station.

Wciąż niewiele wiadomo na temat stacji. Na stronie VAST możemy przeczytać, że placówka będzie miała długość 100 m oraz miejsce zagospodarowane dla 8-osobowej załogi. Moduły będą idealnie przeznaczone do badań, symulując warunki występujące na Ziemi, Księżycu, Wenus lub Marsie.

Z materiałów dostępnych w Mediolanie wynika jednak co innego – 700 m3 kubatury przeznaczonej dla 40-osobwej załogi! Jak widać projekt wciąż pozostaje na wczesnym etapie.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!