Reklama

Statki Kosmiczne

Oto Haven-1. Ostateczny projekt nowej stacji kosmicznej

Wizualizacja stacji kosmicznej Haven-1 .
Wizualizacja stacji kosmicznej Haven-1 .
Autor. VAST

Amerykańska firma Vast zaprezentowała ostateczny projekt pierwszej prywatnej stacji kosmicznej. Obecne plany przewidują, że pierwszy moduł obiektu o nazwie Haven-1 zostanie umieszczony na orbicie już w 2025 r.

Budowa nowych stacji kosmicznych jest jednym z priorytetów Stanów Zjednoczonych oraz sojuszników, którzy obecnie opierają swoje badania w warunkach mikrograwitacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Stacja ta wkrótce zakończy swoje funkcjonowanie, dlatego niezbędne są alternatywy. Jedną z nich jest projekt pierwszej na świecie, prywatnej stacji kosmicznej firmy Vast.

Reklama

Haven-1

Amerykańska spółka Vast planuje zbudować na niskiej orbicie okołoziemskiej zupełnie nową stację kosmiczną o nazwie Haven-1. W ostatnich dniach firma zaprezentowała ostateczny projekt tego obiektu. Pierwszy moduł miałby trafić na orbitę już w przyszłym roku przy pomocy rakiety nośnej Falcon 9 od SpaceX. W związku z tym możemy się zapoznać m.in. elementami wystroju wnętrza stacji Haven-1.

YouTube cover video

Stacja ma charakteryzować się funkcjonalnością pod kątem wykonywania badań naukowych, ale przede wszystkim zapewniać większy komfort i jakość życia astronautów podczas długoterminowych misji. Ma w tym pomóc m.in. scentralizowane okno, pozwalające astronautom cieszyć się pełnym widokiem Ziemi. Firma Vast pokreśliła także w swoim komunikacie, że jej celem jest uczynienie kosmosu dostępnym dla każdego.

Vast łączy w projekcie funkcjonalność najnowocześniejszych obiektów do badań naukowych, postępu technologicznego i globalnej współpracy na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) z niezwykłym zaangażowaniem w wyrafinowany i zorientowany na człowieka design […] Haven-1 wprowadza nowy wymiar odważnej kreatywności i wydajności, tworząc nowy standard projektowania wnętrz w przestrzeni kosmicznej” - opisała firma.

Reklama

Vast podkreśla, że każdy szczegół wnętrza Haven-1 został wykonany z dbałością o najmniejsze szczegóły, aby pozwolić astronautom skupić się na swoich zadaniach. Powierzchnie wewnętrzne stacji będą miękkie, aby zapewnić większe bezpieczeństwo podczas unoszenia się, a zoptymalizowane przedziały ładunkowe zapewnią bardziej wydajne przechowywanie niezbędnych zapasów.

Autor. Vast

Powyżej i poniżej korytarza cztery prywatne kwatery załogi stacji oferują astronautom przestrzeń do odpoczynku.Pokoje osobiste są wyjątkowo zaprojektowane, aby umożliwić przebieranie się, rozrywkę, komunikację online z bliskimi na Ziemi (umożliwioną przez łączność SpaceX Starlink) i, co najważniejsze, dobry sen w nocy” - czytamy w komunikacie firmy.

Oprócz tego stacja będzie charakteryzować się systemami zabezpieczającymi podczas snu w stanie nieważkości, kompleksowym systemem do ćwiczeń, platformą badawczo rozwojową, a także przestrzenią wspólną jako wielofunkcyjny hub, w którym można ćwiczyć, odpoczywać i wspólnie spożywać posiłki. Ta przestrzeń będzie mieć objętość 24 m³ i obejmie 1,1-metrowe okno jako punkt widokowy z wyjątkowym widokiem na Ziemię.

Reklama

W doradzaniu zespołowi firmy Vast podczas opracowywania wnętrza pomagał Andrew Feustel. Jest to doświadczony astronauta NASA z ponad 23-letnim doświadczeniem, który spędził ponad 225 dni na ISS.Wyciągamy wnioski z tych doświadczeń i wprowadzamy innowacje, aby ulepszyć sposób, w jaki możemy żyć i pracować na stacji kosmicznej. Od komunikacji i łączności, przez prywatną przestrzeń i interakcje z innymi na pokładzie” - skomentował Feustel.

Autor. Vast

Placówka orbitalna jest obecnie skierowana przede wszystkim do użytkowania przez firmy prywatne oraz agencje kosmiczne na misje trwające maksymalnie 30 dni. Transport załóg będzie realizowany przy pomocy kapsuły kosmicznej Crew Dragon, należącej do SpaceX. Haven-1 może osiągnąć operacyjność już w 2026 r. i stać się tym samym pierwszą komercyjną stacją kosmiczną na orbicie.

Czas zastąpić ISS

Opisywany projekt nie jest jedynym, który dotyczy zbudowania prywatnej stacji kosmicznej. NASA nie planuje obecnie stricte państwowej placówki orbitalnej i pozostawia tutaj pole do działania właśnie dla firm prywatnych. Planowane projekty to także:

  • projektowana przez Blue Origin oraz Sierra Space stacja Orbital Reef;
  • Starlab od Voyager Space oraz koncernu Airbus;
  • stacja kosmiczna firmy Axiom Space.

Warto nadmienić, że w planach NASA znajduje się również korzystanie z planowanej w ramach amerykańskiego programu Artemis stacji orbitalnej Gateway. Placówka będzie znajdować się jednak na orbicie Księżyca i zostanie opracowana przez międzynarodowe podmioty zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego.

Źródło: Vast, Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama