Reklama

Statki Kosmiczne

Dominacja "smoka" Elona Muska. Kolejne kontrakty dla SpaceX na loty na ISS

Autor. NASA

NASA zatwierdziła kolejne loty załogowych kapsuł Dragon 2 na Międzynarodową Stację Kosmiczną, przyznając SpaceX zamówienie na realizację tego celu. Zakontraktowano misje aż do Crew-14. Przedsiębiorstwo Elona Muska zyska na dodatkowych operacjach kolejne półtora miliarda dolarów amerykańskich.

Reklama

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej na koniec sierpnia poinformowała o przyznaniu zamówienia o wartości 1,4 mld USD na realizację dodatkowych pięciu lotów pojazdu załogowego Dragon 2 produkcji SpaceX celem dostarczenia kolejnych załóg astronautycznych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wspomniane zamówienie pozwala na zabezpieczenie lotów załogowych, a także wszelkich czynności naziemnych, orbitalnych, transportu ładunków w ramach z każdej z misji i utrzymanie pojazdów zadokowanych do ISS przez okres trwania danej ekspedycji.

Reklama

Oznacza to, że obecnie ostatnią zaplanowaną misją jest Crew-14, a te wszystkie powinny zabezpieczyć amerykańskie loty na ISS do 2030 roku. Sumarycznie NASA przyznała SpaceX 5 mld USD (w ramach programu CCtCap), a dodatkowe zlecenia dla Elona Muska pozwolą agencji na ustalenie harmonogramu startów załogowych pojazdu Starliner bez presji czasowej, dając szansę Boeingowi na zakończenie żmudnego procesu certyfikacji. Ta ma zostać sfinalizowana w momencie lądowania załogi w ramach kilkudniowej misji Boeing Crew Flight Test (8-14 grudnia 2022).

Czytaj też

Pomimo oficjalnego przedłużenia misji "Dragonów" na ISS SpaceX nie poprzestaje na rozwijaniu tych pojazdu - wręcz przeciwnie. W marcu bieżącego roku Reuters poinformował o zakończeniu produkcji załogowych kapsuł. Zdaniem agencji i przedsiębiorstwa przyczyni się to zwiększenia zdolności produkcyjnych w zakresie wytwarzania elementów konstrukcyjnych pojazdu Starship. Może to doprowadzić do przyśpieszenia dążeń ukierunkowanych na planowanym pierwszym locie orbitalnym. Produkcja znanych nam pojazdów Dragon 2 mogłaby zostać wznowiona, ale tylko w wypadku pojawienia się konieczności - np. uszkodzenia lub zniszczenia któregokolwiek z dotychczas używanych pojazdów.

Reklama

SpaceX na dzień dzisiejszy ma do dyspozycji cztery załogowe kapsuły Dragon 2 (C206 Endeavour, C207 Resilience, C210 Endurance oraz C211 Freedom). Utrzymanie floty Dragon 2 jest w pewnym stopniu uzależnione od przyznanego przed wieloma laty kontraktu na realizację dla NASA sześciu pocertyfikacyjnych lotów Dragona na ISS w ramach programu Commercial Crew Program.

Czytaj też

Do tej pory z udziałem SpaceX przeprowadzono sześć startów z astronautami na pokładzie. Pierwszy z nich - Crew Demo-2 - miał miejsce w maju 2020 roku i na dwumiesięczny pobyt na MSK zabrał Douglasa G. Hurleya (także uczestnika ostatniego lotu wahadłowca) i Roberta L. Behnkena. Po głośnym sukcesie ostatniej misji certyfikacyjnej odbyło się pięć kolejnych, w tym pierwsze w pełni prywatne przedsięwzięcia z udziałem kosmicznych turystów i byłych astronautów.

Reklama

Komentarze

    Reklama