Indie na finiszu prac nad nowym statkiem kosmicznym

Autor. ISRO
Indyjscy naukowcy zakończyli kolejny etap prac nad modułem załogowym do statku kosmicznego Gaganyaan. Jeszcze w tym roku zobaczymy bezzałogowe loty testowe, aby 2026 r. odbyła się pierwsza misja z astronautami na pokładzie.
Aktualizacja prac pojawiła się na oficjalnej stronie Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO). Inżynierowie pracujący w Centrum Systemów Napędów Ciekłych w Bengaluru zakończyli montaż układu napędowego do modułu załogowego przyszłego statku kosmicznego Gaganyaan. System zasilany paliwem ciekłym posłuży do kontroli orientacji i trajektorii podczas misji, szczególnie podczas powrotu na Ziemię, zanim zostaną rozłożone spadochrony hamujące.
Po zakończonej integracji moduł załogowy wyruszył w drogę do Centrum Kosmicznego Vikram Sarabhai w Kerali, aby tamtejsi specjaliści wyposażyli kapsułę w systemy awioniki oraz elektronikę. Kolejnym krokiem będzie powrót do Bengaluru, ale tym razem do Centrum Satelitarnego U R Rao, gdzie nastąpią ostatnie prace nad integracją modułu orbitalnego.
ISRO nie sprecyzowała jednak, jakie kroki obejmie ostatnia faza integracji. Na moduł orbitalny statku Gaganyaan składa się wspomniany moduł załogowy oraz serwisowy, który odpowiada m. in. za systemy podtrzymywania życia astronautów.
Statek kosmiczny Gaganyaan wystartuje w 2025 r.
Chociaż indyjska kapsuła uda się w pierwszą podróż kosmiczną jeszcze w 2025 r. będziemy musieli poczekać na lot z astronautami na pokładzie. ISRO planuje przeprowadzić przynajmniej cztery misje bez załogi, aby upewnić się, że technologia nie zagraża życiu.
Debiut statku kosmicznego (misja G1) odbędzie się w lutym lub marcu 2025 r. Na pokładzie znajdzie się humanoid „Vyommitra”. W ramach pierwszej misji załogowej astronauci znajdą się na wysokości ok. 400 km i spędzą tam kilka dni. Lot ten odbędzie się najwcześniej w 2026 r.
Jednym z indyjskich astronautów, który może wziąć udział w pierwszej załogowej misji kapsuły Ganngayaan jest Shubhansku Shukla, który na co dzień jest pilotem Sił Powietrznych Indii. Obecnie przechodzi szkolenie w Stanach Zjednoczonych w ramach przygotowań do komercyjnej misji Ax-4, w której weźmie udział wraz polskim astronautą - dr Sławoszem Uznańskim.
Program Gaganyaan ma być początkiem do trwałej obecności indyjskich astronautów w kosmosie. W przeciągu kilku lat od udanej demonstracji możliwości pojazdu Gaganyaan, Indie planują rozpocząć budowę narodowej stacji orbitalnej o nazwie Bharatiya Antariksha Station. Pierwszy moduł powinien zostać wyniesiony w 2028 r.