Reklama

Statki Kosmiczne

Kanada dołącza do USA w drodze na Księżyc

Ilustracja: NASA
Ilustracja: NASA

W czwartek 28 lutego 2019 r. kanadyjski premier Justin Trudeau poinformował o podpisaniu porozumienia, na mocy którego Kanada dołączy do amerykańskiego programu budowy nowej stacji kosmicznej Gateway, mającej orbitować wokół Księżyca.

Zgodnie z oświadczeniem kanadyjskiego szefa rządu, Kanada na swój udziału w programie budowy nowej księżycowej stacji kosmicznej Gateway ma przeznaczyć w ciągu 24 lat blisko 1,4 miliarda dolarów amerykańskich. Dodatkowo Kanada zapowiedziała utworzenie programu  Lunar Exploration Accelerator Program, którego finansowanie wynieść ma 150 mln dolarów kanadyjskich. Inicjatywa ta ma wspomóc kanadyjskich przedsiębiorców i ośrodki naukowe w opracowaniu i stworzeniu nowych technologii (np. sztuczna inteligencja, misje robotyczne i zdrowie), które potencjalnie będą mogły znaleźć zastosowanie na powierzchni jedynego ziemskiego satelity.

Podczas specjalnej konferencji prasowej Justin Trudeau powiedział, że ta kanadyjska historyczna inwestycja przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy, umożliwi kontynuację kanadyjskiego programu astronautycznego oraz wzmocni krajowy sektor kosmiczny, otwierając tym same nowe możliwości dla kanadyjskich badań i innowacji. Dzięki bazie księżycowej Gateway Kanada będzie grać ważną rolę w jednym z najbardziej ambitnych projektów w historii. Razem z naszymi partnerami z całego świata zamierzamy poszerzać granice ludzkich ambicji oraz inspirować nowe pokolenia (…).

Obwieszczenie kanadyjskiego premiera zostało z zadowoleniem przyjęte przez NASA. Na oficjalnej stronie amerykańskiej agencji kosmicznej zostało opublikowane oświadczenie dyrektora NASA Jima Bridenstine’a. Można w nim przeczytać, że NASA jest zachwycona, że Kanada stała się pierwszym międzynarodowym partnerem programu Gataway. Eksploracja kosmosu jest zapisana w kanadyjskim DNA. W 1962 r. Kanada stała się trzecim krajem, który umieścił na orbicie ziemskiej swojego satelitę, tj. Alouette 1. Dziś Kanada jest światowym liderem projektów opierających się na wykorzystaniu technologii robotycznych, co zostało wykorzystane podczas napraw kosmicznego teleskopu Hubble’a oraz w trakcie prac nad Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Nasza współpraca w ramach projektu Gateway otwiera drzwi dla nowych międzynarodowych partnerów, a tym samym do Księżyca a może nawet i Marsa.

NASA planuje, by okrążająca Księżyc stacja Gateway miała służyć jako punkt transferowy dla astronautów podróżujących między Ziemią a powierzchnią Księżyca, na podobieństwo Modułu Dowodzenia z czasów programu Apollo. Stacja ma pozostać na orbicie Księżyca przez 15 lat, a przybywający do niej astronauci mają być transportowani przy pomocy statków kosmicznych Orion. Po tym czasie sama stacja (lub jej następca) miałaby zostać przetransportowana w pobliże Marsa i służyć astronautom podróżującym na powierzchnię Czerwonej Planety.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!