Reklama

Statki Kosmiczne

NASA: odzyskano łączność z sondą CAPSTONE

Ilustracja: NASA/Rocket Lab/Advanced Space/Tyvak Nano-Satellite Systems [nasa.gov]

NASA poinformowała, że po ostatniej utracie łączności z sondą CAPSTONE zespołowi misji udało się przywrócić kontakt z urządzeniem. Z dostępnych informacji wynika, że inżynierowie w dalszym ciągu badają przyczynę powstałego problemu, który z pewnością spowodował niemałe nerwy w centrum kontroli lotów.

Reklama

Jak poinformowała NASA, problem w postaci braku łączności z sondą Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment (CAPSTONE) został naprawiony. Amerykańska Narodowa Agencja Kosmiczna oraz firma Advanced Space oznajmiły, że statek ponownie komunikuje się z kontrolerami naziemnymi, lecz podmioty oznajmiły, że pierwotna przyczyna awarii komunikacji pozostaje w trakcie badania.

Reklama

Przed problemem z komunikacją, statek kosmiczny rozmieścił swoje panele słoneczne oraz uruchomił również system napędowy w ramach przygotowań do manewru korekty trajektorii. Przerwa w komunikacji doprowadziła jednak kontrolerów do przełożenia pierwszego z serii manewrów, który był zaplanowany na 5 lipca. Odbył się on jednak dwa dni później i NASA w swoim oficjalnym komunikacie dotyczącym owej misji potwierdziła, że został on pomyślnie zakończony. W najbliższym czasie zostaną dokonane kolejne manewry, które mają za zadanie odpowiednio skorygować lot urządzenia w kierunku orbity NRHO, do której powinien dotrzeć w drugim tygodniu listopada br.

Czytaj też

Misja sondy CAPSTONE rozpoczęła się 28 czerwca na stanowisku startowym LC-1B kompleksu firmy Rocket Lab, na półwyspie Māhia w Nowej Zelandii. Ładunek na orbitę wyniosła rakieta Electron. Satelita ma masę 55 kg i składa się z ładunku użytecznego opracowanego przez Advanced Space, jak i platformy Photon produkcji Rocket Lab.

Reklama

Urządzenie ma wspomóc realizację celów programu NASA Artemis, w tym ustanowienia na Księżycu długoterminowej ludzkiej obecności. Co do szczegółu, urządzenie ma za zadanie wejść na orbitę wokół naturalnego ziemskiego satelity i przetestować możliwości ulokowania/stabilizacji przyszłej stacji Lunar Gateway. Dzięki misji mają zostać sprawdzone także nowe sposoby w nawigacji pomiędzy statkami kosmicznymi oraz system komunikacji z Ziemią.

Źródło: NASA\Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama