Statki Kosmiczne
NASA zgłasza: CAPSTONE nie odpowiada. Problemy nowej sondy
NASA poinformowała o utracie łączności z sondą CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment). W tym momencie zespół zaangażowany w misję księżycowego cubesat’a pracuje nad przyczyną problemu komunikacyjnego oraz nad przywróceniem kontaktu, bez którego misja się nie powiedzie.
Jak poinformowała NASA w swoim oficjalnym komunikacie, księżycowa sonda CAPSTONE doświadczyła problemów komunikacyjnych, w związku z którymi straciła kontakt z Ziemią. Według oświadczenia zespół misji utracił połączenie z niewielkim satelitą podczas drugiego przejścia z łączności Deep Space Network (DSN), zaraz po jej odłączeniu od specjalnej konstrukcji o nazwie Photon Lunar Obecnie, która odpowiedzialna była za skierowanie urządzenia w kierunku Księżyca. Obecnie trwają pracę nad rozwiązaniem problemu, który zdecydowanie komplikuje wykonalność zamierzonych celów.
Z dostępnych informacji wynika, że przed problemem z komunikacją, statek kosmiczny rozmieścił swoje panele słoneczne oraz uruchomił również system napędowy w ramach przygotowań do manewru korekty trajektorii. NASA poinformowała także, że kontrolerzy mają dobre dane dotyczące trajektorii statku kosmicznego oparte na pierwszym pełnym i drugim częściowym przejściu stacji naziemnej z Deep Space Network.
Dodatkowo w razie potrzeby misja ma wystarczająco dużo paliwa, aby opóźnić początkowy manewr korekcji trajektorii po separacji nawet o kilka dni. W tym momencie pozostaje tylko czekać na nowe informacje od agencji NASA, dla której niepowodzenie owej misji byłoby niemałą porażką.
Czytaj też
Misja sondy CAPSTONE rozpoczęła się 28 czerwca na stanowisku startowym LC-1B kompleksu startowego firmy Rocket Labs, na półwyspie Māhia w Nowej Zelandii. Ładunek na orbitę wyniosła rakieta Electron. Satelita ma masę 55 kg i składa się z ładunku użytecznego opracowanego przez Advanced Space, jak i platformy Photon produkcji Rocket Lab.
Urządzenie ma wspomóc realizację celów programu NASA Artemis, w tym ustanowienia na Księżycu długoterminowej ludzkiej obecności. Co do szczegółu, urządzenie ma za zadanie wejść na orbitę wokół naturalnego ziemskiego satelity i przetestować możliwości ulokowania/stabilizacji przyszłej stacji Lunar Gateway. Dzięki misji mają zostać sprawdzone także nowe sposoby w nawigacji pomiędzy statkami kosmicznymi oraz system komunikacji z Ziemią.
Źródło: NASA/Space24.pl