Reklama

Statki Kosmiczne

Nowa załoga dotarła na chińską stację kosmiczną Tiangong

Autor. China Manned Space Agency

Po ponad sześciogodzinnym locie trzyosobowa załoga chińskiego statku kosmicznego Shenzhou-19 (Boski Statek) dotarła do stacji kosmicznej Tiangong (Niebiański Pałac) - poinformowała w środę państwowa telewizja CCTV.

Rakieta nośna Chang Zheng 2F (Długi Marsz) wystartowała z kosmodromu Jiuquan na skraju pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach we wtorek o godz. 21.27 czasu polskiego (środa godz. 4:27 czasy lokalnego). Załoga misji Shenzhou-19 pomyślnie ukończyła operację dokowania do stacji kosmicznej w środę o godz. 4 czasu polskiego.

Trzyosobowa załoga, w skład której wchodzi 48-letni dowódca Cai Xuzhe oraz urodzeni w latach 90. pilot sił powietrznych Song Lingdong i naukowczyni Wang Haoze, została przywitana przez trzech innych tajkonautów obecnych na pokładzie Tiangong. Wang jest trzecią Chinką, która bierze udział w locie załogowym i pierwszą kobieta-inżynierem lotów kosmicznych.

Po trwającym kilka dni procesie przekazania stacji członkowie misji Shenzhou-18 wrócą na Ziemię po sześciu miesiącach spędzonych w przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Przez najbliższe pół roku nowa załoga ma przeprowadzić blisko 90 eksperymentów. Dotyczą one kosmicznych nauk przyrodniczych, fizyki mikrograwitacji, technologii materiałów, medycyny oraz nowych technologii - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej zastępca dyrektora chińskiej agencji zajmującej się programem załogowych lotów kosmicznych (CMSA) Lin Xiqiang.

Wraz z załogą na chińską stację kosmiczną dotrą instrumenty niezbędne do zdalnego sterowania statkiem oraz wspomagające przeprowadzenie spacerów w przestrzeni kosmicznej. Chińczycy mają także zainstalować nowy sprzęt chroniący stację orbitalną Tiangong przed kosmicznymi śmieciami (z ang. space debris).

Reklama

Przypomnijmy, że motywem do wybudowania stacji kosmicznej było wykluczenie Chin z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie z powodu amerykańskich obiekcji wobec bliskich powiązań programów kosmicznych tego państwa z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą, będącą pod kontrolą rządzącej Komunistycznej Partii Chin.

Budowa chińskiej placówki orbitalnej została zakończona w 2022 r., w momencie, gdy została rozbudowana o moduły Wentian i Mengtian. Państwo środka nie zamierza jednak na tym kończyć rozbudowy obiektu.

Źródło: PAP/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama