Reklama

Statki Kosmiczne

Pierwszy załogowy lot kapsuły Starliner odwołany

Autor. Boeing Space via X

Pierwszy załogowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), wyprodukowanej przez koncern Boeing we współpracy z NASA, kapsuły CST-100 Starliner został w poniedziałek wieczorem (czasu lokalnego) odwołany z powodu usterki w rakiecie nośnej Atlas V.

Dwóch astronautów NASA, Butch Wilmore i Suni Williams, siedziało już przypiętych pasami wewnątrz kapsuły statku kiedy odliczanie przedstartowe nagle wstrzymano. Jak poinformował później inżynier Dillon Rice z firmy United Launch Alliance, przyczyną było wykrycie wadliwego zaworu tlenu w górnym stopniu rakiety nośnej Atlas V.

Reklama

Nie podano nowego terminu startu misji Crew Flight Test (CFT), lecz najwcześniej będzie można podjąć próbę dopiero w najbliższy piątek (10 maja br.). Było to już kolejne opóźnienie pierwszego lotu załogowego Starlinera, który od kilku lat jest opóźniany z powodu usterek technicznych. Rice powiedział, że ponieważ ma to być pierwszy lot załogowy Boeing „nie chce podejmować żadnego ryzyka”.

Do tej pory odbyły się dwie misje testowe kapsuły Boeinga kolejno w 2019 i 2022 r., ale żadna z nich nie była w formie załogowej. Pierwsza z nich nie została zaliczona do udanych, gdyż mimo udanego wyniesienia kapsuły na orbitę nie zdołała ona jednak dotrzeć do ISS na skutek komplikacji przy wykonywaniu manewru podwyższania orbity. 

Kapsuła zdołała jednak bezpiecznie wylądować z powrotem na Ziemi. W przypadku drugiej próby poszło już znacznie lepiej, gdyż pojazd zacumował do jednego z modułów ISS i mimo małych opóźnień proces zakończył się powodzeniem.

Reklama

Firma Boeing opracowuje Statek kosmiczny CST-100 Starliner w ramach kontraktu z NASA. Pojazd przeszedł przez burzliwy proces rozwoju i testów, ale mimo to, po ostatecznej certyfikacji będzie drugim amerykańskim pojazdem do transportu załóg na ISS, obok pojazdu Crew Dragon od SpaceX. Prace nad powstawaniem statku CST-100 Starliner trwają co najmniej od 2010 r.

Źródło: PAP/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!