Reklama

Statki Kosmiczne

Powrót kapsuły Starliner ponownie opóźniony

Autor. Boeing

Powrót kapsuły Starliner z dwojgiem astronautów NASA na pokładzie został po raz kolejny przesunięty. Amerykanie mają wrócić na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca – podała w piątek (tj. 14 czerwca br.) amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Dodatkowy czas na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) ma pozwolić zespołowi na lepsze przygotowanie statku do lotu na Ziemię. NASA zapowiedziała, że astronauci Barry „Butch” Wilmore i Sunita „Suni” Williams przeprowadzą testy siedmiu z ośmiu silników odrzutowych kapsuły oraz otwierania i zamykania włazu. Zostaną przeprowadzone również ćwiczenia, które mają sprawdzić możliwości Starlinera w sytuacjach awaryjnych.

We wtorek (18 czerwca) NASA ma przedstawić status lotu oraz szczegóły lądowania Starlinera. Pierwotnie statek kosmiczny Boeinga CST-100 Starliner miał zostać oddokowany od ISS w piątek. Drugim wyznaczonym terminem był najbliższy wtorek.

Reklama

W poniedziałek NASA poinformowała o dodatkowym wycieku helu z układu napędowego Starlinera - poza czterema wyciekami, które zostały zidentyfikowane w trakcie 24-godzinnej podróży na stację kosmiczną. Podczas tego lotu pięć z 28 silników manewrowych przestało działać. NASA i Boeingowi udało się uruchomić cztery z nich przed zadokowaniem do ISS.

Po odłączeniu się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statek w ciągu sześciu godzin ma wylądować na pustyni na poligonie White Sands w Nowym Meksyku, w Willcox Playa w Arizonie lub w innym podobnym miejscu, w zależności od warunków pogodowych. Przedstawiciele NASA powiedzieli, że Starliner może pozostać zadokowany do ISS maksymalnie przez 45 dni. Astronauci przebywają w kosmosie od 5 czerwca.

Reklama

To nie pierwsze problemy, które napotkała pierwsza załogowa misja kosmiczna statku Starliner. Dopiero trzecia próba startu rakiety, która odbyła się 5 czerwca z przylądka Canaveral na Florydzie, zakończyła się sukcesem. Pozostałe dwie, w dniach 6 maja i 1 czerwca, zostały odwołane z powodu awarii.

Bezpieczny powrót astronautów na Ziemię na pokładzie kapsuły Starliner pomoże firmie Boeing w uzyskaniu niezbędnej certyfikacji do wykonywania misji operacyjnych na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Pierwsza z nich (Starliner-1) powinna odbyć się w 2025 r. Warto przypomnieć, że dzięki temu Starliner będzie obok pojazdu Crew Dragon od SpaceX drugim amerykańskim pojazdem do transportu załóg na ISS.

Reklama
Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!