Reklama

Statki Kosmiczne

Powrót Sojuza z japońskimi turystami kosmicznymi

Załoga ISS w komplecie podczas krótkiego pobytu japońskich turystów kosmicznych na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Autor. Roskosmos [roscosmos.ru]

Japoński miliarder Yusaku Maezawa, jego asystent Yozo Hirano i rosyjski dowódca misji - kosmonauta Aleksandr Misurkin, wrócili bezpiecznie na Ziemię po spędzeniu 12 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przyziemienie kapsuły załogowej nastąpiło o 9:13 czasu lokalnego (03:13 GMT) około 148 kilometrów na południowy wschód od miasta Żezkazgan.

Po pomyślnym wylądowaniu kapsuły Sojuz na miejsce przyziemienia przybyły rosyjskie ekipy ratownicze, aby pomóc załodze i przeprowadzić doraźne badania lekarskie. Na miejscu nie stwierdzono żadnych niepokojących skutków lotu na zdrowie załogi.

46-letni Maezawa i jego 36-letni asystent Hirano byli pierwszymi turystami, którzy na własny koszt odwiedzili stację kosmiczną od 2009 roku. Z kolei dla Aleksandra Misurkina była to już trzecia zrealizowana misja kosmiczna.

W ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla Associated Press (na żywo ze znajdującej się na wysokości ponad 400 km nad Ziemią stacji kosmicznej ISS), Maezawa powiedział, że „kiedy już jesteś w kosmosie, zdajesz sobie sprawę, jak bardzo warto mieć to niesamowite doświadczenie”. Japończyk stwierdził także, że choć wielokrotnie wyobrażał sobie, jak będzie wyglądać misja, to jest zaskoczony rzeczywistością podróży kosmicznej. Maezawa stwierdził przy tym, że turystyka kosmiczna jest przeznaczona dla niezwykle bogatych ludzi, a ci, którzy się na nią decydują, muszą także zdawać sobie sprawę z wyzwań, jakie ze sobą niesie.

Czytaj też

Zapytany o cenę swojego udziału w 12-dniowej wyprawie na niską orbitę okołoziemską, Maezawa odparł, że nie może ujawnić kwoty kontraktu, ale przyznał, że zapłacił „dość dużo”. Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami, stawka za przelot obu japońskich turystów mogła wynieść nawet ponad 80 milionów USD.

Maezawa wyrażał w trakcie pobytu n ISS swoje "ogromne uznanie" dla członków całej kosmicznej załogi - poza rosyjskim astronautą Aleksandrem Misurkinem (pełniącym także rolę korespondenta rosyjskiej agencji prasowej TASS), wśród członków załogi znaleźli się Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barron i Mark Vande Hei z NASA, jak również Rosjanie: Anton Szkaplerow i Piotr Dubrow, oraz Matthias Maurer z Europejskiej Agencji Kosmicznej. "Oni są jak superbohaterowie, którzy ratują planetę!" - skomentował miliarder.

YouTube cover video

Jeśli wierzyć wcześniejszym zapowiedziom japońskiego biznesmena, udany pobyt na ISS to nie koniec realizacji jego marzeń o eksploracji przestrzeni pozaziemskiej - Maezawa zamierza także wybrać się na wycieczkę dookoła Księżyca na statku Elona Muska (Starship). Dojść do tego ma w ciągu następnych kilku lat. "planuję lecieć na Księżyc w 2023 roku - jesteśmy w fazie finałowej wybierania ośmiu osób, które będą uczestniczyć w projekcie Dear Moon" - wskazał.

Maezawa dorobił się fortuny, prowadząc działalność detaliczną na rynku odzieży i stylizacji modowej. Prowadził największe w Japonii centrum handlowe z modą online, Zozotown. Magazyn Forbes oszacował wartość jego majątku netto na 1,9 miliarda USD.

Czytaj też

Źródło: PAP/Roskosmos

Reklama

Komentarze

    Reklama