Reklama

Statki Kosmiczne

Rosyjski statek zaopatrzeniowy wyruszył z misją na ISS

Autor. NASA

W środę, 23 sierpnia br. rosyjski statek kosmiczny Progress MS-24 został pomyślnie wystrzelony w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), transportując na swoim pokładzie blisko 3 t zaopatrzenia dla załogi. Frachtowiec pozostanie zadokowany do orbitującej placówki na około sześć miesięcy.

Reklama

W środę, 23 sierpnia br. o godzinie 3:08 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie system nośny Sojuz 2.1a wyniósł w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) kosmiczny statek zaopatrzeniowy Rosji o nazwie Progress MS-24. Według informacji podanych przez zagraniczne media, frachtowiec przewozi na swoim pokładzie blisko 3 t zaopatrzenia, w tym paliwo, wodę, żywność, sprzęt i eksperymenty. Dokowanie Progressa zostało zaplanowane na piątek (25 sierpnia br.) o godzinie 5:49 czasu polskiego. Warto zauważyć, że zgodnie z planem statek kosmiczny pozostanie przy ISS na sześć miesięcy, podczas których będzie pełnił funkcje wspomagające, tj. korekta orbity.

Reklama
Reklama

Wykorzystany Progress MS-24 został określony w ramach misji zaopatrzeniowej jako 85P (Progress 85) i posiada masę 7,3 t oraz zdolność transportu ładunku o masie do 2,5 t. Jeśli chodzi o specyfikację techniczną warto dodać, że rosyjski frachtowiec, w przeciwieństwie do amerykańskiego Dragona lub rosyjskiego Sojuza, nie może zostać ponownie użyty z uwagi na brak osłony termicznej. Fakt ten oznacza zatem, że po odłączeniu od ISS, statek kosmiczny rozpocznie lot powrotny, ale spłonie w atmosferze Ziemi.

Czytaj też

Lot Sojuza wynoszącego statek Progress MS-24 poprzedził start misji Crew-7, w ramach której 25 sierpnia br. system nośny Falcon 9 wyniesie w stronę ISS kapsułę Crew Dragon Endurance z 4-osobową załogą na pokładzie. Warto zauważyć, że jednym z astronautów będzie Andreas Mogensen z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Duńczyk będzie pierwszym Europejczykiem w historii, który będzie pilotował kapsułę Dragon.

Mogensen swoją misję badawczą na ISS określił jako "Huginn". Jak poinformowała ESA, nazwa wywodzi się z "mitologii nordyckiej z Huginnem i Muninnem – dwoma kruczymi wspólnikami boga Odyna. Dwa kruki symbolizują ludzki umysł, Huginn reprezentuje myśl, a Muninn pamięć. Mitologia nordycka opowiada historię o dwóch krukach, które każdego ranka przylatywały na świat i zbierały informacje z najdalszych zakątków świata, aby przekazać wieści Odynowi".

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!