Reklama

Statki Kosmiczne

Sojuz MS-08 w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną [WIDEO]

Fot. Joel Kowsky/NASA
Fot. Joel Kowsky/NASA

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-08 wszedł w środę 21 marca po starcie z kosmodromu Bajkonur na orbitę wokółziemską i zmierza ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - podała kontrola lotu.

Członkami załogi statku są Rosjanin Oleg Artemjew oraz Amerykanie Andrew Feustel i Richard Arnold. Start nastąpił o godzinie 18.44 czasu polskiego. Sojuz MS-08 ma zacumować do ISS w dwie doby później, w piątek o godzinie 20.41 czasu polskiego.

Dla 47-letniego Artemjewa jest to drugi lot w kosmos; przebywał on na stacji orbitalnej od marca do września 2014 roku. 52-letni Feustel ma za sobą dwie kosmiczne misje, w jakich uczestniczył na pokładach wahadłowców NASA w 2009 i 2011 roku - druga z nich obejmowała również 12-dniowy pobyt na ISS. Dotychczasowy kosmiczny dorobek 54-letniego Arnolda to uczestnictwo w trwającym blisko 13 dni locie zaopatrzeniowym wahadłowca Dicovery na stację orbitalną w marcu 2009 roku.

Obecną załogę ISS tworzą Rosjanin Anton Szkaplerow, Amerykanin Scott Tingle i Japończyk Norishige Kanai, którzy po blisko półrocznym pobycie w kosmosie mają powrócić na Ziemię 3 czerwca. W trzy dni później z Bajkonuru ma wyruszyć statek Sojuz MS-09, dowożąc na stację orbitalną Rosjanina Siergieja Prokopjewa, Niemca Alexandra Gersta i Amerykankę Serenę Aunon-Chancellor. Artemjew, Feustel i Arnold mają przebywać w kosmosie do września.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!