Reklama

Statki Kosmiczne

Starliner wróci na Ziemię. Poznaliśmy datę

Kapsuła Starliner zadokowana do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Kapsuła Starliner zadokowana do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Autor. NASA

NASA poinformowała, że zakończyła przegląd gotowości kapsuły Starliner, która w wyniku wewnętrznych problemów technicznych odłączy się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i powróci na Ziemię bez załogi. Lądowanie powinno odbyć się w sobotę, 7 września.

Lot powrotny kapsuły powinien zająć około 6 godzin. Po tym czasie Starliner przy pomocy spadochronów oraz poduszek powietrznych bezpiecznie wyląduje w pobliżu portu kosmicznego White Sands w Nowym Meksyku. Kolejnym krokiem będzie zabezpieczenie kapsuły przez zespół techników, którzy zabiorą Starlinera do fabryki Boeinga w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie.

Jak poinformowała Agencja, Starliner powróci na Ziemię w pełni autonomicznie, natomiast w przypadku problemów kontrolerzy lotów w Starliner Mission Control w Houston i Boeing Mission Control Center na Florydzie będą w stanie zdalnie dowodzić statkiem kosmicznym.

Jeśli daty podane przez NASA zostaną podtrzymane, Starliner oddokuje od ISS około 3 miesiące po zadokowaniu 6 czerwca. Podczas lotu na ISS doszło do wycieku helu, a awarii uległo pięć z 28 silników. Tuż przed dokowaniem kapsuły astronautom udało się uruchomić dwa z nich. Amerykanie mieli przebywać na stacji tylko przez osiem dni.

Reklama

Butch Wilmore i Suni Williams, którzy brali udział w misji testowej kapsuły Starliner pozostaną na stacji kosmicznej do lutego 2025 r. Podczas ostatniej konferencji NASA ogłoszono, że astronauci wrócą na Ziemię przy pomocy kapsuły Crew Dragon od SpaceX należącej do Elona Muska.

SpaceX miał zaplanowaną rutynową misję na ISS, z przewiezieniem czterech astronautów w ramach standardowych rotacji załogi na orbitującym laboratorium. Misja Crew-9 zostanie przystosowana do przewozu dwóch astronautów zamiast czterech. Pozwoli to na lot powrotny z Williams i Wilmore, którzy w rezultacie podjętych zmian staną się częścią oficjalnej ekspedycji ISS. Pozostaną tam przez dodatkowe sześć miesięcy. Tak długo trwa rutynowa ekspedycja na stacji kosmicznej.

Reklama

Popełniliśmy błędy w przeszłości: Straciliśmy dwa promy kosmiczne. (…) Loty kosmiczne są ryzykowne, nawet w najbardziej bezpiecznych i rutynowych sytuacjach. A lot testowy z definicji nie jest ani bezpieczny, ani rutynowy – wyjaśnił szef NASA Bill Nelson

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!