Reklama

Statki Kosmiczne

Wahadłowiec Dream Chaser nie wystartuje w terminie

Autor. Sierra Space

Z najnowszych informacji wynika, że wahadłowiec Dream Chaser firmy Sierra Space nie będzie gotowy do pierwszego lotu, który był zaplanowany na wrzesień obecnego roku. Miała być to także druga misja rakiety Vulcan Centaur, która w efekcie poleci z innymi ładunkiem.

Amerykańska firma United Launch Alliance (ULA) przygotowuje się do drugiego lotu swojego nowego systemu nośnego Vulcan Centaur. Debiut rakiety odbył się w styczniu br. natomiast za kilka miesięcy, dokładniej we wrześniu, będziemy mogli ją zobaczyć w locie po raz drugi. Początkowo misja Cert-2 miała na celu wyniesienie również nowego pojazdu - wahadłowca Dream Chaser firmy Sierra Space. Z najnowszych informacji wynika, że nie uda się tego zrealizować.

Reklama

26 czerwca br. ULA, potwierdziła że wahadłowiec Dream Chaser został wykreślony z listy ładunków, które zostaną wyniesione podczas drugiego lotu Vulcana. Zamiast niego na pokładzie systemu znajdzie się symulator masy, który został zbudowany jeszcze jako zapasowy ładunek przed pierwszą misją, podczas której wyniesiony został lądownik księżycowy Peregrine. Przyda się jednak do drugiego lotu, gdyż Sierra Space poinformowała, że Dream Chaser najprawdopodobniej nie będzie gotowy tej jesieni.

United Launch Alliance podkreśliło, że opóźnienia w harmonogramie projektu Dream Chasera nie może zakłócić pilnych potrzeb w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Rakieta Vulcan Centaur została zakontraktowana do wyniesienia dwóch misji dla Departamentu Obrony USA (USSF-106 i USSF-87), które mają zostać zrealizowane do końca obecnego roku. Niezbędna do tego jest certyfikacja rakiety, która może zostać uzyskana po drugim locie. ULA nie ma zatem czasu na opóźnienia.

Reklama

Ze względu na powyższe informacje, nie wiadomo, kiedy Dream Chaser wyruszy w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przypomnijmy, że w maju br. Sierra Space dostarczyła do Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego gotowy model Dream Chasera o nazwie Tenacity, aby wykonać ostatnie testy przed lotem.

Rozumiemy, jak ważna jest misja ULA Cert-2 dla bezpieczeństwa narodowego i harmonogramu naszego partnera startowego. Ściśle współpracujemy z ULA, aby określić następną dostępną datę startu – oznajmiła Sierra Space.

Artystyczna wizja wahadłowca Dream Chaser zadokowanego do stacji orbitalnej Orbital Reef.
Artystyczna wizja wahadłowca Dream Chaser zadokowanego do stacji orbitalnej Orbital Reef.
Autor. Sierra Space

Przedstawiciele Sierra Space twierdzą, że frachtowiec będzie mógł polecieć jeszcze pod koniec obecnego roku, natomiast najprawdopodobniej jego pierwsza misja odbędzie się najwcześniej w 2025 r. Celem misji będzie dostarczenie ładunku do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach kontaktu Commercial Resupply Services 2 (CRS-2). Wahadłowiec spędzi zadokowany do stacji 45 dni po czym wróci na Ziemię w celu renowacji i przygotowania do ponownego użycia.

Reklama

Sierra Space planuje zbudować flotę nawet 15 pojazdów Dream Chaser do 2030 r. Poza przewozem zaopatrzenia i pasażerów do ISS w zamyśle jest także wykorzystanie ich w misjach transportowych do przyszłej stacji kosmicznej Orbital Reef, która powstanie w ramach współpracy firm Sierra Space oraz Blue Origin. Pierwsze i zarazem główne elementy stacji Orbital Reef powinny zostać wyniesione na niską orbitę okołoziemską (LEO) w 2027 r. przy pomocy rakiety New Glenn.

Źródło: SpaceNews, Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!