Reklama

Statki Kosmiczne

Załoga Crew-4 powróciła na Ziemię

Autor. NASA\Flickr

Czteroosobowy zespół astronautów Crew-4 po sześciomiesięcznym pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) bezpiecznie wylądował w piątek (tj. 14 października br.) na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Florydy.

Reklama

Kapsuła SpaceX Crew Dragon o nazwie "Freedom", przewożąca trzech amerykańskich astronautów NASA i włoskiego członka załogi z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), wylądowała przy pomocy spadochronu na wodach Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Florydy po zakończeniu pięciogodzinnego autonomicznego lotu z ISS.

Reklama

Zespół był na na orbicie od 27 kwietnia br. Załoga składała się z astronauty NASA Kjella Lindgrena (49 lat), Amerykanów Jessiki Watkins (34 lata) i Boba Hinesa (47 lat) oraz Włoszki Samanthy Cristoforetti (45 lat), która była ich dowódcą. Watkins jest pierwszą Afroamerykanką, która wzięła udział w długoterminowej misji ISS. Zespół astronautów oznaczony jako „Crew-4", to czwarta grupa astronautów długoterminowych wystrzelona na ISS przez SpaceX od czasu, gdy prywatna firma rakietowa założona przez dyrektora generalnego Tesla Inc Elona Muska rozpoczęła wspólpracę z NASA w maju 2020 r.

Czytaj też

Podobnie jak w przypadku większości załóg ISS, ich główna misja miała charakter naukowy i obejmowała dziesiątki eksperymentów i badań. Najważniejsze z nich to badania nad zmianami wywołanymi mikrograwitacją w komórkach ludzkich, przypominającymi te związane ze starzeniem się, oraz dokumentowanie wpływu poprawy diety na orbicie na funkcje odpornościowe, zdrowie przewodu pokarmowego i wskaźniki żywieniowe. Astronauci uczestniczyli również w badaniach zachowania ognia i paliwa w stanie nieważkości oraz w uprawie roślin w płynnym i powietrznym materiale wzrostowym zamiast gleby.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!