Reklama

Statki Kosmiczne

Załoga misji Crew-4 melduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Falcon 9 startujący ze stanowiska SLC-39A
Falcon 9 startujący ze stanowiska SLC-39A
Autor. NASA

SpaceX przeprowadziło kolejną misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Załoga misji Crew-4 dotarła do ISS na pokładzie kapsuły Dragon 2 „Freedom” zaledwie dwa dni po powrocie turystycznej misji Axiom-1. Czteroosobowa załoga spędzi teraz pół roku na stacji, przeprowadzając serię badań oraz eksperymentów naukowych.

Reklama

Czwarta pełnoprawna załogowa misja SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną z powodzeniem dotarła na pokład ISS. Był to drugi załogowy start przeprowadzony przez firmę w ciągu niespełna trzech tygodni. Załoga była złożona z trzech amerykańskich astronautów oraz jednej astronautki z Włoch.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Do startu opisywanej misji doszło 27 kwietnia br. o godz. 9:52 czasu polskiego z platformy LC-39A znajdującej się w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie. Rakietą wykorzystaną do owego lotu był tradycyjnie Falcon 9, z załogowym pojazdem kosmicznym Dragon 2 "Freedom". Po 12 min od startu miało miejsce SECO (Second Engine Cutoff), czyli wyłączenie próżniowego silnika Merlin 1D drugiego stopnia, a zarazem separacji pojazdu z niepotrzebnym już członem rakiety. Pierwszy stopień o oznaczeniu B1067 wrócił na Ziemię, lądując na autonomicznej barce A Shortfall of Gravitas na Oceanie Atlantyckim. Pojazd z astronautami pomyślnie zadokował do modułu Harmony ok. 16 godzin po starcie.

Czteroosobowa załoga składa się z dowódcy misji - Kjella Lindgrena (USA), pilota - Boba Hinesa, który również pochodzi z USA oraz dwóch specjalistów - Samanthy Cristoforetti z Włoch (reprezentująca Europejską Agencję Kosmiczną) i Jessici Watkins (USA). Sam lot i cumowanie do stacji odbyło się całkowicie automatycznie, bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Podczas półrocznego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci wykonają ponad 200 eksperymentów naukowych i przeprowadzą co najmniej dwa spacery kosmiczne, które mają na celu m.in. w pomocy w uruchomieniu Europejskiego Ramienia Robotycznego.

Załoga misji Crew-4
Załoga misji Crew-4
Autor. NASA

Według obecnych planów astronauci misji Crew-4 pozostaną na stacji do września tego roku. Obecnie ma miejsce przekazywanie obowiązków pomiędzy nową a powracającą ekipą z wyprawy Crew-3, którzy przebywają na stacji od listopada 2021 r. Ich powrót został zaplanowany na początek maja br. na pokładzie statku Crew Dragon "Endurance". Z kolei kolejna zakontraktowana misja NASA Crew-5 ma zostać wysłana w kierunku ISS na początku września br.

Omawiane wydarzenie miało odbyło się zaledwie dwa dni po powrocie na Ziemię pierwszej w historii w pełni turystycznej wyprawy na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Przedstawiciele NASA oraz SpaceX oznajmili, że krótka przerwa między powrotem Axiom-1 a startem Falcona 9 z misją Crew-4 nie stanowiła większego problemu dla nich samych. Powrót astroturystów był początkowo zaplanowany na 20 kwietnia, ale został odłożony ze względu na złą pogodę. Kolejna komercyjna misja Axiom, która została zatwierdzona przez NASA i ma rozpocząć się na początku 2023 r.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama