Technologie wojskowe
SpaceX powstrzymało rosyjski atak na sieć Starlink
Podczas zeszłotygodniowej konferencji C4ISRNET przedstawiciele Pentagonu oznajmili, że firma SpaceX odparła rosyjską próbę ataku elektronicznego skierowanego w urządzenia Starlink wspomagające ukraińską obronę. Firma Elona Muska została w związku z tym pochwalona za sprawne działanie. Dostrzeżono także, że przedsiębiorstwo poradziło sobie z problemem szybciej, niż byłoby to możliwe w przypadku wojska.
Rosyjskie działania militarne prowadzone na terenie Ukrainy toczą się na wielu płaszczyznach, na lądzie oraz w powietrzu, w konwencjonalny, a także niekonwencjonalny sposób, tak jak to przystało na wojnę hybrydową. Portal C4ISRNET poinformował, że podczas niedawnej konferencji internetowej organizowanej przez redakcję portalu przedstawiciele Pentagonu przekazali, że urządzenia internetu satelitarnego firmy Elona Muska były celem ataków elektronicznych ze strony Rosji. Wynikać to może przede wszystkim z tego, że Starlinki są wsparciem dla ukraińskiej defensywy.
Czytaj też
Konferencja C4ISRNET odbyła się 20 kwietnia br. w formie online i gościła przedstawicieli władz wojskowych, rządu oraz przemysłu. Podczas wystąpień eksperci z Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych podkreślali, że w czasie konfliktów coraz to bardziej wykorzystywane są systemy WRE. W trakcie debat podano jako przykład działania skierowane przeciwko SpaceX, która to firma w ostatnim czasie doświadczyła próby rosyjskiego ataku radioelektronicznego na swoje satelity wspierające Ukrainę. Celem najpewniej było dążenie do zablokowania usług świadczonych przez firmę Elona Muska dla ukraińskich użytkowników, w tym Sił Zbrojnych Ukrainy.
Dave Tremper, dyrektor ds. WRE w biurze Sekretarza Obrony podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na formę odparcia wrogich działań. Było to możliwe dzięki błyskawicznej modyfikacji oprogramowania układowego. Przedstawiciel Pentagonu pochwalił szybką reakcję SpaceX, dodając, że tego typu zachowanie powinno być wzorem do naśladowania dla amerykańskiego wojska. Powyższa sytuacja tylko umacnia amerykańskie władze wojskowe w kwestii przygotowania się na użycie systemów WRE przeciwko USA. Wynika to z tego, że od pewnego momentu - głównie od początku wojny w Ukrainie, systemy satelitarne są coraz to bardziej częstym celem dla nieprzyjaznych działań, gdyż ich neutralizacja może zrodzić przewagę w konflikcie zbrojnym.
Czytaj też
Elon Musk przychylił się do próśb ukraińskich władz (przede wszystkim wicepremiera Mychajła Fedorowa), wysyłając walczącej Ukrainie terminale dostępowe. Warto dodać, że internet od Starlink oferuje wiele udogodnień w tym częste aktualizacje systemu i oraz wprowadzane usprawnienia, które są skorelowane z potrzebami na bieżąco sygnalizowanymi przez użytkowników. Jedna z aktualizacji zmniejszyła przykładowo pobór prądu, przez co urządzenia mogą być teraz zasilane z gniazda zapalniczki samochodowej (12/24V). Co ciekawe, umożliwiono także użytkowanie anteny podczas ruchu pojazdu, co dotychczasowo było systemowo utrudnione, ze względu na przypisanie terminalu do stałego miejsca zamieszkania.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104