Reklama

Komunikacja

Brytyjskie media: Siły Zbrojne Ukrainy korzystają z sieci Starlink

Na zdjęciu mer Kijowa Witalij Kliczko ze swoim bratem Wołodymyrem, na tle sprzętu Starlink.
Autor. SSSCIP Ukraine (@dsszzi)/Twitter

Jak informują media w Wielkiej Brytanii, satelity Starlink firmy SpaceX pomagają obrońcom ukraińskiego terytorium. Internet dostarczany przez ekosystem Elona Muska zdaniem brytyjskiej prasy ma ważny wkład w namierzanie rosyjskich pozycji.

Reklama

Brytyjska prasa donosi, że ukraińska armia używa satelitów Starlink m.in. do łączności z bezzałogowcami, które koordynują ogień artylerii niszczącej rosyjskie pozycje oraz do przesyłu danych z dronów rozpoznawczych do żołnierzy dysponujących granatnikami przeciwpancernymi.

Reklama

Sieć Starlink pozwala na korzystanie z szybkiego Internetu na terenach, gdzie niemożliwy jest dostęp do jego przy wykorzystaniu klasycznej infrastruktury kablowej np. z powodu zniszczonej infrastruktury. Spełnia także swoje zadania u użytkowników, którzy wymagają ciągłych zmian swoich pozycji. W związku z tym internet Elona Muska zdaje się być "uszyty na miarę" dla ukraińskiego wojska, które korzystając z amerykańskiego rozwiązania może zwiększyć przewagę nad rosyjskimi siłami inwazyjnymi dzięki wysokiej mobilności systemu oraz szybkości transmisji danych i braku utraty pakietów.

Czytaj też

Miejmy na uwadze, że szef SpaceX ostrzegał o możliwości namierzenia urządzeń dostępowych, co w realiach obecnego konfliktu zbrojnego mogłoby być (zdaniem części komentatorów) równoznaczne z możliwością naprowadzania rosyjskiego uzbrojenia na terminale i węzły transmisyjne.

Reklama

Przypomnijmy, Elon Musk przychylił się do próśb ukraińskich władz (przede wszystkim wicepremiera Mychajła Fedorowa), wysyłając walczącej Ukrainie terminale dostępowe. Warto dodać, że internet od Starlink oferuje wiele udogodnień w tym częste aktualizacje systemu i oraz wprowadzane usprawnienia, które są skorelowane z potrzebami na bieżąco sygnalizowanymi przez użytkowników. Jedna z ostatnich aktualizacji zmniejszyła przykładowo pobór prądu, przez co urządzenia mogą być teraz zasilane z gniazda zapalniczki samochodowej (12/24V). Co ciekawe, umożliwiono także użytkowanie anteny podczas ruchu pojazdu, co dotychczasowo było systemowo utrudnione, ze względu na przypisanie terminalu do stałego miejsca zamieszkania.

Starlink to globalna sieć szerokopasmowej telekomunikacji internetowej i multimedialnej, oparta na działaniu wieloskładnikowej konstelacji minisatelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. System jest w szybkim tempie rozmieszczany w przestrzeni okołoziemskiej przez spółkę SpaceX począwszy od maja 2019 r. Jak dotąd, na orbitę trafiło już ponad 2000 jego składników (jednakowych satelitów o masie 220 kg). Docelowo firma zamierza umieścić na orbicie 12 tysięcy obiektów podstawowej superkonstelacji, lecz w planach jest już dalsze powiększanie ich liczby - aż do ponad 40 tys. (zależnie od ostatecznej zgody Federalnej Komisji Łączności).

Czytaj też

Współpraca: Kacper Bakuła

Reklama

Komentarze

    Reklama