Reklama

Komunikacja

Brytyjskie media: Siły Zbrojne Ukrainy korzystają z sieci Starlink

Na zdjęciu mer Kijowa Witalij Kliczko ze swoim bratem Wołodymyrem, na tle sprzętu Starlink.
Fot. SSSCIP Ukraine (@dsszzi)/Twitter

Jak informują media w Wielkiej Brytanii, satelity Starlink firmy SpaceX pomagają obrońcom ukraińskiego terytorium. Internet dostarczany przez ekosystem Elona Muska zdaniem brytyjskiej prasy ma ważny wkład w namierzanie rosyjskich pozycji.

Brytyjska prasa donosi, że ukraińska armia używa satelitów Starlink m.in. do łączności z bezzałogowcami, które koordynują ogień artylerii niszczącej rosyjskie pozycje oraz do przesyłu danych z dronów rozpoznawczych do żołnierzy dysponujących granatnikami przeciwpancernymi.

Sieć Starlink pozwala na korzystanie z szybkiego Internetu na terenach, gdzie niemożliwy jest dostęp do jego przy wykorzystaniu klasycznej infrastruktury kablowej np. z powodu zniszczonej infrastruktury. Spełnia także swoje zadania u użytkowników, którzy wymagają ciągłych zmian swoich pozycji. W związku z tym internet Elona Muska zdaje się być "uszyty na miarę" dla ukraińskiego wojska, które korzystając z amerykańskiego rozwiązania może zwiększyć przewagę nad rosyjskimi siłami inwazyjnymi dzięki wysokiej mobilności systemu oraz szybkości transmisji danych i braku utraty pakietów.

Czytaj też

Miejmy na uwadze, że szef SpaceX ostrzegał o możliwości namierzenia urządzeń dostępowych, co w realiach obecnego konfliktu zbrojnego mogłoby być (zdaniem części komentatorów) równoznaczne z możliwością naprowadzania rosyjskiego uzbrojenia na terminale i węzły transmisyjne.

Przypomnijmy, Elon Musk przychylił się do próśb ukraińskich władz (przede wszystkim wicepremiera Mychajła Fedorowa), wysyłając walczącej Ukrainie terminale dostępowe. Warto dodać, że internet od Starlink oferuje wiele udogodnień w tym częste aktualizacje systemu i oraz wprowadzane usprawnienia, które są skorelowane z potrzebami na bieżąco sygnalizowanymi przez użytkowników. Jedna z ostatnich aktualizacji zmniejszyła przykładowo pobór prądu, przez co urządzenia mogą być teraz zasilane z gniazda zapalniczki samochodowej (12/24V). Co ciekawe, umożliwiono także użytkowanie anteny podczas ruchu pojazdu, co dotychczasowo było systemowo utrudnione, ze względu na przypisanie terminalu do stałego miejsca zamieszkania.

Starlink to globalna sieć szerokopasmowej telekomunikacji internetowej i multimedialnej, oparta na działaniu wieloskładnikowej konstelacji minisatelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. System jest w szybkim tempie rozmieszczany w przestrzeni okołoziemskiej przez spółkę SpaceX począwszy od maja 2019 r. Jak dotąd, na orbitę trafiło już ponad 2000 jego składników (jednakowych satelitów o masie 220 kg). Docelowo firma zamierza umieścić na orbicie 12 tysięcy obiektów podstawowej superkonstelacji, lecz w planach jest już dalsze powiększanie ich liczby - aż do ponad 40 tys. (zależnie od ostatecznej zgody Federalnej Komisji Łączności).

Czytaj też

Współpraca: Kacper Bakuła

Komentarze