Reklama

Systemy Nośne

Kolejne Starlinki na orbicie. Dwunaste lądowanie korpusu Falcona 9

Autor. SpaceX

Firma SpaceX przeprowadziła kolejną udaną misję w programie budowy orbitalnej superkonstelacji szerokopasmowego internetu Starlink. Przedsiębiorstwo zanotowało także dwunasty udany powrót pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Wylądował on na znajdującej się na Oceanie Atlantyckim autonomicznej platformie „Just Read the Instructions”.

Reklama

Start misji Group 4-12 odbył się 19 marca o godz. 05:42 czasu polskiego z wojskowego kosmodromu Sił Kosmicznych USA na Florydzie. Został on przeprowadzony z godzinnym opóźnieniem, co było spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Firma Elona Muska umieściła tym sposobem 53 minisatelity budowanej konstelacji szerokopasmowego internetu, które dołączyły do niespełna 2100 obiektów znajdujących się na orbicie. Wspomnijmy, że w marcu odbyły się dwie pozostałe misje: Group 4-9 (3 marca) i Group 4-10 (9 marca).

Reklama

Według SpaceX podczas owej misji został wyniesiony najcięższy ładunek w historii firmy - jego masa wyniosła ponad 16 t. Ponadto minione wydarzenie wyróżniło się rekordowym dwunastym udanym lądowaniem tego samego pierwszego stopnia o oznaczeniu B1051. Zakończył on swoją podróż na znajdującej się na Oceanie Atlantyckim autonomicznej platformie "Just Read the Instructions".

Powyższy człon zadebiutował w marcu 2019 r. Wyniósł on ponad gęste warstwy atmosfery bezzałogowy statek kosmiczny Crew Dragon (misja SpaceX Demonstration Mission 1). Następnie wykorzystano go do umieszczenia trzech kanadyjskich satelitów obrazowania Ziemi Radarsat, satelity SiriusXM SXM 7, nie omijając ośmiu pozostałych lotów w programie Starlink.

Reklama

Dodajmy, że trzy pozostałe pierwsze człony Falcona 9 także zaliczyły więcej niż dziesięć startów. Jeden z nich - B1071 znajduje się obecnie w ośrodku SpaceX na zachodnim wybrzeżu na terenie kosmodromu Vandenberg, gdzie jest przygotowywany do startu misji NROL-85 dla Narodowego Biura Rozpoznania National Reconnaissance Office. Ten start ma się odbyć nie wcześniej niż 15 kwietnia.

Czytaj też

Firma Elona Muska przygotowuje się także do kolejnego lotu załogowego statku kosmicznego Crew Dragon, oraz misji realizowanej wspólnie z firmą Axiom Space. Ten drugi ma odbyć się 3 kwietnia i wyniesie astronautę i trzech turystów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

SpaceX otrzymało zgodę od Federalnej Komisji Łączności (FCC) na wystrzelenie 12 tys. satelitów konstelacji Starlink oraz wystąpiła do międzynarodowych regulatorów o pozwolenie na wystrzelenie kolejnych 30 tys., które będą urządzeniami nowej generacji. Jak na razie spółka skupia się na rozmieszczeniu i uruchomieniu 4 400 satelitów w ramach pierwszego rzutu.

Reklama

Komentarze

    Reklama