Reklama

Systemy Nośne

Pomyślny start pierwszej prywatnej misji na ISS

Autor. SpaceX

W miniony weekend doszło do startu pierwszej w pełni komercyjnej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Na pokładzie rakiety Falcon 9 znalazło się czterech astronautów-turystów, którzy rozpoczęli 10-dniowy pobyt w przestrzeni kosmicznej, podczas którego zostaną przeprowadzone eksperymenty naukowe.

Reklama

Firmy SpaceX oraz Axiom Space przeprowadziły wspólnie pierwszą w historii komercyjną misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Lot o oznaczeniu Ax-1 rozpoczął się 8 kwietnia br. o godz. 17:17 czasu polskiego ze stanowiska LC-39A znajdującego się w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie. Start został przeprowadzony za pomocą rakiety nośnej Falcon 9 firmy SpaceX. Jej pierwszy stopień powrócił na Ziemię i wylądował na pływającej platformie o nazwie A Shortfall of Gravitas na Oceanie Atlantyckim.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Wszystkie fazy opisywanego lotu przebiegły bez zbędnych komplikacji. Podróż na stację trwała około 21 godzin. Załoga Ax-1 dotarła bezpiecznie do ISS 9 kwietnia o godz. 14:29 czasu polskiego dzięki kapsule Dragon 2 Endeavour. Po udanym dokowaniu astroturyści rozpoczęli trwający przez co najmniej 8 dni pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Członkowie misji Ax-1 składają się z trzech turystów (Larry'ego Conora - pilota misji, właściciela spółki nieruchomościowej Conor Group, Marka Pathy'ego i Eytana Stibber'a - specjalistów misji, zawodowo inwestorów), którzy zapłacili za udział w owym wydarzeniu po 55 mln USD oraz byłego zawodowego astronauty NASA (opuścił korpus astronautów w 2012 roku) będącego obecnie wiceprezydentem firmy Axiom Michaela Lopeza-Alegrii, który pełni funkcję dowódcy misji.

Czytaj też

Załoga przebywająca na ISS ma wyznaczone cele naukowo-edukacyjne, które polegają na przeprowadzeniu 25 eksperymentów dotyczących m.in zbadania wpływu lotów kosmicznych na starzejące się komórki, na kondycję serca oraz na tkanki rdzeniową i mózgową. Łącznie poświęcą tym zadaniom 100 godzin. Do tego dojdzie do wykonania szeregu działań komercyjnych jak i medialno-promocyjnych.

Omawiane wydarzenie było 6. załogową misją przeprowadzoną przez firmę SpaceX oraz 37. lotem orbitalnym w obecnym roku kalendarzowym. Kolejna komercyjna misja Axiom, która została potwierdzona przez NASA, ma wystartować na początku 2023 r.

Czytaj też

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama