Reklama

Systemy Nośne

Próba generalna nowej rakiety NASA po misji SpaceX

Rakieta SLS na stanowisku startowym w Kennedy Space Center 17 marca 2022 r.
Autor. NASA [https://images-assets.nasa.gov/image/KSC-20220317-PH-KLS04_0051/KSC-20220317-PH-KLS04_0051~medium.jpg]

Zaplanowane na 3 kwietnia br. zakończenie próby generalnej rakiety Space Launch System (SLS wciąż nie doszło do skutku. Testowe napełnienie zbiorników rakiety i niemal kompletne odliczanie do „startu” może nastąpić po starcie załogowej misji Ax-1, czyli nie wcześniej niż w nadchodzący weekend.

Reklama

Pierwsza księżycowa misja w ramach programu Artemis ma odbyć się nie wcześniej niż w czerwcu br. Warunkiem nadrzędnym do utrzymania tego terminu jest pomyślne wykonanie całej procedury ewaluacyjnej i wieńczącego go testu Wet Dress Rehearsal (WDR), czyli napełnienia zbiorników systemu paliwem i przeprowadzenia odliczania końcowego, do momentu, gdy zegar zatrzyma się na dziesięć sekund przed "T:0", czyli startem.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Owa próba rozpoczęła się 1 kwietnia br. na stanowisku startowym 39B w Kennedy Space Center na Florydzie i powinna zakończyć się w niedzielę 3 kwietnia, lecz tak się nie stało. Początkowo przełożono test WDR na dzień później (4 kwietnia), jednak i za drugim razem problemy techniczne nie pozwoliły na zrealizowanie celu. Przesunięcie w czasie próby spowodowane było blokadą zaworu odpowietrzającego znajdującego się na wieży startowej. Po wykryciu problemu tankowanie rakiety zostało natychmiastowo przerwane.

Jak się później okazało, zawór był zablokowany w pozycji zamkniętej, co skutkowało niemożnością jego otwarcia. Jest niezbędny do utrzymania właściwego ciśnienia w hermetyzowanych elementach konstrukcji i do odprowadzenia zbędnej ilości gazów, które mogłyby zagrozić pomyślności misji już w początkowej fazie. Opóźnienie dotyczyło także przerwy w dostawie azotu do kompleksu startowego - wina tym razem leżała po stronie komercyjnego dostawcy oraz niekorzystnych warunków pogodowych.

Czytaj też

Jak czytamy w tym samym komunikacie NASA - rakieta SLS, pojazd załogowy Orion oraz infrastruktura naziemna są w doskonałym stanie i w gotowości do przeprowadzenia testu WDR.

Problemy powodują, że termin rozpoczęcia misji księżycowej, która miała zacząć się w czerwcowym oknie startowym (od 6 do 16 dnia miesiąca) może okazać się niewykonalny. Wszystko jest uzależnione od terminu testu WDR, a data jego przeprowadzenia jest niejasna. NASA nie ogłosiła, kiedy zostanie podjęta kolejna próba, ale najpewniej dojdzie do niej po dzisiejszym (8 kwietnia) starcie Falcona 9 z komercyjną misją Ax-1 dla Axiom Space. Jej celem jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama