Reklama

Świat

Singapur dołącza do Artemis Accords

Autor. NASA [https://www.nasa.gov/feature/singapore-signs-artemis-accords]

Minister handlu i przemysłu Singapuru - Gan Kim Jong - podpisał 28 marca porozumienie Artemis Accords. Jego kraj stał się 18. członkiem tegoż programu. Zdaniem ministra pozwoli to na wzmocnienie krajowego przemysłu kosmicznego.

Reklama

Kilka dni temu doszło do powiększenia grupy sygnatariuszy Artemis Accords. Dnia 28 marca br. w Waszyngtonie odbyła się ceremonia podpisania porozumienia przez ministra handlu i przemysłu Singapuru Gan Kim Jonga. W ceremonii uczestniczyła także zastępczyni administratora NASA Pam Melroy oraz główny zastępca asystenta sekretarza Departamentu Stanu USA Jennifer Littlejohn.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Pewne kroki zmierzające do podpisania porozumienia dało się zauważyć w sierpniu 2021 r., kiedy to w ramach podróży amerykańskiej wiceprezydent Kamali Harris do Singapuru omówiono możliwości rozszerzenia dwustronnej współpracy w dziedzinie przestrzeni kosmicznej. Singapurski sektor kosmiczny zajmuje się szeregiem działań związanych z kosmosem m.in. projektuje i produkuje komponenty do użytku w przestrzeni kosmicznej, a także świadczy usługi satelitarne.

Z niecierpliwością czekam na zwiększenie wymiany i współpracy pomiędzy firmami, urzędnikami i naukowcami Singapuru z USA oraz z innymi sygnatariuszami Artemis Accords. Doprowadzi to do rozwoju sektora kosmicznego w Singapurze
Gan Kim Jong

Artemis Accords to międzynarodowe porozumienie zawierane z inicjatywy władz USA (z przewodnią rolą NASA), którego założeniem jest przyjęcie ram współpracy w obszarze cywilnej eksploracji oraz pokojowego wykorzystania Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich - ze szczególnym uwzględnieniem współdziałania na rzecz realizacji programu księżycowego Artemis. Ma on na celu umieszczenie na Księżycu pierwszej kobiety i pierwszej osoby kolorowej, a także przygotowanie do przeprowadzenia ludzkiej misji na Marsa.

Czytaj też

Singapur jest już 18. krajem, który podpisał porozumienie, dołączając do Australii, Bahrajnu, Brazylii, Kanady, Izraela, Włoch, Japonii, Republiki Korei, Luksemburga, Meksyku, Nowej Zelandii, Polski, Rumunii, Ukrainy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Zapisy Artemis Accords odwołują się do Traktatu ONZ o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. i głównych konwencji ONZ, które stanowią podstawę międzynarodowego prawa kosmicznego.

Reklama

Komentarze

    Reklama