Komunikacja
Pomocna dłoń konkurenta. SpaceX wyniesie satelity OneWeb
Po kilkunastu dniach od wstrzymania współpracy OneWeb z Rosyjską Agencją Kosmiczną doszło do zawarcia porozumienia, które ma pomóc w kontynuacji dalszej rozbudowy sieci internetu satelitarnego od brytyjsko-indyjskiej spółki. Pomocną dłoń w tej kwestii wyciągnęła niespodziewanie firma SpaceX, będąca głównym konkurentem OneWeb.
Sektor kosmiczny został poważnie dotknięty trwającym od miesiąca konfliktem zbrojnym w Ukrainie i wprowadzanymi sankcjami przeciwko Federacji Rosyjskiej oraz zawieszaniem inicjatyw z udziałem rosyjskiego państwa. Jednym z takich przedsięwzięć był rosyjski wkład w budowę konstelacji satelitów szerokopasmowego internetu firmy OneWeb. Do wyniesienia tychże urządzeń używano systemów nośnych Sojuz startujących z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. OneWeb planował w ramach pierwszej fazy umieszczenie 648 satelitów, przy czym do jej ukończenia brakuje 220 urządzeń, a zamierzano to uczynić do końca sierpnia obecnego roku kalendarzowego. Jednakże w wyniku obecnej sytuacji sprawa przyszłych dostaw stała się wielką niewiadomą, gdyż OneWeb pozostał bez możliwości wyniesienia swoich instrumentów.
Czytaj też
21 marca br. brytyjsko-indyjska spółka poinformowała, że nastąpiło zawarcie porozumienia w kwestii zmiany systemu nośnego, a mianowicie pozostałe urządzenia z pierwszego etapu rozbudowy konstelacji zostaną wyniesione na odpowiednią orbitę przy pomocy rakiet konkurenta - SpaceX.
Nie ujawniono zbyt wielu szczegółów, jakie zostały zapisane w umowie. Nie wiadomo też, kiedy dokładnie nastąpi start kolejnego zestawu urządzeń (poza krótką notą o planach przeprowadzenia misji w obecnym roku) oraz czy będzie to cykliczna pomoc bądź jednorazowe wsparcie, niewykraczające poza ramy pierwszej fazy budowy sieci.
Czytaj też
System satelitarny firmy OneWeb obsługuje transmisję sygnału szerokopasmowego Internetu na lądzie, morzu i w powietrzu, zapewniając w założeniu szybką łączność o niskich opóźnieniach. Każdy z satelitów dysponuje masą ok. 150 kg i jest zasilany za pomocą paneli słonecznych. Ich napęd stanowi elektryczny silnik jonowy. Aby osiągnąć globalny zasięg konstelacji OneWeb, w pierwszej fazie programu potrzebne jest rozmieszczenie co najmniej 600 satelitów - dodatkowo, 48 z nich ma zostać rozlokowane w formie urządzeń zapasowych/pomocniczych. Wraz z końcem pierwszej fazy ma ruszyć budowa znacząco poszerzonej sieci, która będzie obejmowała docelowo aż 6372 satelitów.
Firma OneWeb, mimo ogłoszonego bankructwa w 2020 roku, wyszła z trudnej sytuacji jako własność grupy inwestycyjnej Bharti Global i rządu brytyjskiego, dzięki temu ma teraz szanse dalej być główną konkurencją dla superkonstelacji SpaceX - Starlink. Mimo rywalizacji rynkowej Elon Musk zdecydował się pomóc brytyjskiej firmie w obecnej sytuacji pokazując tym samym, że zachodnie przedsiębiorstwa poradzą sobie bez korzystania z rosyjskich rakiet.