Reklama

Systemy Nośne

Ambitne plany Arianespace na rok 2019

Ilustracja: arianespace.com
Ilustracja: arianespace.com

Francuskie przedsiębiorstwo kosmiczne Arianespace, mające swoją siedzibę w miejscowości Evry położonej w regionie Paryża, zamierza przeprowadzić w 2019 r. nawet do 12 komercyjnych startów przy użyciu wykorzystywanych obecnie systemów nośnych.

Po przeprowadzeniu 11 lotów w przestrzeń kosmiczną w roku 2018, europejskie przedsiębiorstwo Arianespace ma zamiar w tym roku przeprowadzić o jeden start więcej. Będzie przy tym wykorzystywać rakiety Ariane 5, Sojuz oraz Vega. Loty mają odbywać się z kosmodromu Guiana Space Center w Gujanie Francuskiej.

Z wykorzystaniem rakiety Ariane 5 ma odbyć się do pięciu startów (pierwszy już 5 lutego) w przestrzeń kosmiczną, w tym także na orbitę geostacjonarną. Zlecenia będą pochodzić m.in. od Arabsat i ISRO.

Za pomocą rakiet Sojuz Arianespace planuje m.in. obsłużyć połączone misje: O3b/SES oraz COSMO-SkyMed/CHEOPS dla Włoskiej Agencji Kosmicznej i ministerstwa obrony Włoch (COSMO-SkyMed), i Europejskiej Agencji Kosmicznej (CHEOPS).

Natomiast rakieta Vega ma przykładowo posłużyć do wyniesienia obiektów w ramach misji PRISMA dla Włoskiej Agencji Kosmicznej oraz dwóch satelitów Falcon Eye dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jednocześnie Arianespace przygotowuje się do planowanego na końcówkę roku pierwszego startu rakiety Vega C. Działania te prowadzone są przy współpracy z ESA i z włoską firmą  Avio – głównym wykonawcą pojazdu. Nowa rakieta ma oferować możliwość wynoszenia cięższego i większego ładunku, co pozwoli na obsługę jeszcze szerszego zakresu misji, w tym satelitów obserwacji Ziemi optycznych i radarowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!