Reklama

Systemy Nośne

Big Fu...ing Rocket z nową nazwą. Poleci poza Układ Słoneczny?

Ilustracja: SpaceX via flickr.com
Ilustracja: SpaceX via flickr.com

Potężna projektowana przez Space Exploration Technology rakieta znów zmienia nazwę. Już nie będzie mówiło się o niej Big Falcon Rocket, tudzież Big Fu…ing Rocket (BFR). Nowe oznaczenie brzmi „Starship”.

Ściśle rzecz biorąc, nazwa Starship odnosi się do statku załogowego, stanowiącego niejako górny stopień dwuczłonowej rakiety. Ten moduł był we wcześniejszej nomenklaturze zwany Big Falcon Spaceship (BFS).

Dolny stopień rakiety, niezbędny do osiągniecia drugiej prędkości kosmicznej (prędkości ucieczki), by wyrwać się z ziemskiego pola grawitacyjnego w przypadku podróży do innych planet, Musk określił na Twitterze jako "Super Heavy".

W odpowiedzi na pytanie jednego z internautów założyciel SpaceX stwierdził, że późniejsze wersje zestawu Super Heavy-Starship będą zdolne odbyć podróż do innego układu planetarnego. To dość śmiała deklaracja, zważywszy na fakt, że najbliższa nam gwiazda inna niż Słońce - Proxima Centauri - znajduje się ponad cztery lata świetlne od Ziemi.

Najciekawsze wydaje się jednak to, co Musk ujawnił na Twitterze 17 listopada:

Przyznał mianowicie, że jego firma zarzuca plany przystosowania drugiego stopnia rakiety Falcon 9 do wielokrotnego użytku. Zamiast tego koncern koncentruje się na programie BFR vel Starship.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!