Reklama

Systemy Nośne

Blue Origin przeprowadził piąty lot turystyczny

Autor. Blue Origin

Firma Blue Origin, należąca do amerykańskiego miliardera i prezesa Amazona Jeffa Bezosa, w sobotę zrealizowała swój piąty turystyczny lot w kosmos. Na pokładzie statku znajdowało się sześć osób - poinformowała agencja Reutera. Poprzedni lot odbył się w marcu obecnego roku.

Reklama

Suborbitalna rakieta New Shepard firmy Blue Origin wyniosła w miniony weekend sześcioosobową załogę na krótką, kosmiczną wyprawę. Podróż trwała około 10 minut od startu do lądowania, w jej trakcie statek osiągnął wysokość około 106 km nad Ziemią, dając pasażerom kilka chwil pobytu w stanie nieważkości. System New Shepard składa się z elementów wielokrotnego użytku: rakiety nośnej oraz kapsuły.

Reklama

Lot rozpoczął się w sobotę o godz. 15:25 czasu polskiego ze znajdującego się w zachodniej części stanu Teksas ośrodka Launch Site One. Początkowo lot zaplanowano na 20 maja, lecz inżynierowie zaangażowani w przeprowadzenie opisywanego startu zdecydowali się go przełożyć ze względu na wystąpienie pewnych problemów z systemem zapasowym rakiety New Shephard. Był to już piąty lot suborbitalny firmy Blue Origin, dla której był to także drugi lot w obecnym roku kalendarzowym.

Autor. Blue Origin

Na pokładzie znalazła się m.in. 26-letnia Katja Echazarreta, która stała się pierwszą kobietą urodzoną w Meksyku i zarazem najmłodszą obywatelką USA, która przebywała w kosmosie. Dla przedsiębiorcy Evana Dicka była to już druga podróż w kosmos (poprzednią odbył podczas trzeciego lotu komercyjnego Blue Origin w grudniu 2021 r.). W locie uczestniczyli również: pilot misji Hamish Harding, brazylijski inżynier Victor Correa Hespanha (drugi Brazylijczyk, który poleciał w kosmos), biznesmen Jaison Robinson oraz Victor Vescovo, emerytowany oficer.

Reklama

Czytaj też

Inauguracyjna misja Blue Orign odbyła się 20 lipca 2021 roku. W pierwszej podróży kosmicznej uczestniczyli Bezos, jego brat i dwójka innych pasażerów.

Opracowanie: PAP\Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama